Aktualności
Dwudziesty sezon Biura Literackiego to nie tylko premiery książkowe, ale także Porty organizowane w różnych miejscach na świecie - czytamy na stronie wrocławskego wydawnictwa.
Pierwszy przystanek już we wrześniu w Rydze – Europejskiej Stolicy Kultury 2014. Kolejne w 2015 roku, m.in. w Indiach (styczeń), Chinach (marzec), Czechach i Walii (maj), Norwegii i Niemczech (wrzesień), Litwie (październik), Armenii (listopad) oraz Izraelu (grudzień).
Riga Poetry Readings to festiwal, który razem z bliźniaczym Riga Prose Readings od lat wyznacza literacki rytm życia stolicy Łotwy. Tak będzie również w tym roku – we wrześniu miasto opanują poeci, a w grudniu prozaicy. Gośćmi z Polski będą związani od lat z Biurem i Portem Jacek Dehnel, Roman Honet i Ryszard Krynicki, którzy w Europejskiej Stolicy Kultury będą mieć odczyty i wieczory autorskie.
Podczas festiwalu w Rydze zaprezentowany zostanie szerokiej publiczności blisko dwudziestoletni dorobek Biura i Portu. Przedstawione zostaną m.in. zwycięskie prace z konkursu Komiks wierszem, nie zabraknie też poetyckich wideoklipów z konkursu Nakręć wiersz w tłumaczeniu na język łotewski. Łączenie literatury z innymi dziedzinami sztuki i konkursy interdyscyplinarne to w kraju znak rozpoznawczy Biura, który za sprawą prezentacji w Rydze może stać się również międzynarodową wizytówką.
Roman Honet i Ryszard Krynicki po raz pierwszy na festiwalu Biura pojawili się w 1999 roku, natomiast Jacek Dehnel w 2006. Pierwszą festiwalową książką Ryszarda Krynickiego było G (1999), kolejną Przekreślony początek (2013) wydany z okazji 70. urodzin autora. Jacek Dehnel swoje poetyckie książki publikuje w Biurze od 2007 roku, a Roman Honet od 2008. W zestawie książek na dwudziestolecie Portu znalazł się premierowy tom świat był mój krakowskiego poety.
Zagraniczne Porty to pomysł na uhonorowanie autorów, którzy na rodzimym polu niejednokrotnie zdobyli już laury, na wzajemną inspirację, wymianę doświadczeń między festiwalami w Europie i za oceanem oraz pokazanie, że poezja to polska specjalność. Poszczególne imprezy odbywać się będą pod hasłem Europejskie Porty Literatury. Głównym partnerem Biura Literackiego w realizacji wydarzeń będzie Instytut Adama Mickiewicza.
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego