Aktualności

18.04.2008

2. edycja wykładów Projektowanie Książek

Instytut Książki, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zapraszają 19 kwietnia 2008 r. do sali Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie na polsko-szwedzkie wykłady poświęcone sztuce projektowania książek. 

Wykładom towarzyszyć będzie wystawa prac poświęconych krojowi pisma Helvetica, którą będzie można obejrzeć później w Galerii STGU. Dzień z projektowaniem graficznym zakończy projekcja filmu Gary’ego Hustwita "Helvetica" (sala Kino.Labu), poświęconego temu jednemu z najpopularniejszych systemów typograficznych, a zrealizowanego na pięćdziesiąte "urodziny" systemu.

Jest to już druga edycja wykładów "Projektowanie Książek". Poprzednia, polsko-brytyjska odbyła się w grudniu ubiegłego roku. Tym razem do wygłoszenia wykładów zaprosiliśmy znanych projektantów ze Szwecji: Henrika Nygrena, Matildę Plöjel i Christiana Altmanna. Polskim wykładowcami będą profesor Janusz Górski i Andrzej Tomaszewski.

Jak pokazała poprzednia edycja wykładów, w której wzięło udział ponad 200 osób, zainteresowanie tematem projektowania książek, zarówno wśród projektantów, jak i wydawców rośnie. Mamy nadzieję, że owocować będzie ciekawymi książkami, które staną się najlepszą wizytówką polskiej książki i dobrego polskiego designu. Jesienią tego roku zapraszamy na kolejną, polsko-szwajcarską serię wykładów.

PROGRAM

Godz. 12.00 
Henrik Nygren
DESIGN = OSZCZĘDNOŚĆ (CZĘŚĆ 2) 

Henrik Nygren. Projektant i wykładowca. Mieszka i pracuje w Sztokholmie. Od 1992 r. Henrik wykłada w Beckmans College of Design, Berghs School of Communication, Swedish School of Arts, Crafts and Design oraz Forsbergs School. Jego prace pokazywane były na wystawach w Tokio (1999), Malmö (2002) i Sztokholmie (2003). Od wielu lat nagradzany w konkursach Golden Egg Awards, Excellent Swedish Design, Swedish Book Design Awards i Art Directors Club of Europe Awards. Właściciel firmy projektowej Henrik Nygren-Design. Zaprojektował wiele książek dla szwedzkich i zagranicznych instytucji kulturalnych: muzeów, galerii sztuki, wydawnictw oraz artystów i architektów.

Godz. 12.45 
Janusz Górski
DLACZEGO POLSCY WYDAWCY WYDAJĄ BRZYDKIE KSIĄŻKI I CO ROBIĆ ŻEBY BYŁO LEPIEJ? 

Janusz Górski. Grafik, projektant książek, profesor na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współzałożyciel (ze Stanisławem Rośkiem) wydawnictwa słowo/obraz, nadał styl publikacjom tego wydawnictwa. Kurator projektu Galeria Plakatu AMS, redaktor periodycznego almanachu Galerii. Autor artykułów o projektowaniu graficznym i redaktor serii wydawniczej „Biblioteka typografii”. Projektuje książki dla „Zeszytów Literackich”, Biblioteki „Więzi”, Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, Instytutu Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku. Właściciel i dyrektor artystyczny studia graficznego i oficyny drukarskiej Pracownia.

13.30 - 13.50 przerwa

Godz. 13.50 
Andrzej Tomaszewski
PRZYGODA Z HISTORIĄ

Andrzej Tomaszewski. Typograf, redaktor i projektant książek. Autorytet w dziedzinie typografii. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku. Opublikował ponad 200 artykułów poświęconych typografii i projektowaniu książek w branżowej prasie drukarsko-wydawniczej. Autor książek takich jak „Leksykon pism drukarskich” (1996), „Inwentarium poligrafii. Pismo drukarskie” (1989) oraz “Zapiski książkoroba” (2006), w której umieścił wybór kilkudziesięciu tekstów z lat 1995-2006. Zredagował i opracował graficznie książkę Adriana Frutigera „Człowiek i jego znaki”.

Godz. 14.35 
Matilda Plöjel
KWESTIA TEGO, CO W ŚRODKU 

Matilda Plöjel. Specjalizuje się w projektowaniu książek i ekspozycji muzealnych. W 1998 r. ukończyła Forsbergs Design School. Projektowała dla Kühnel design w Kopenhadze do 2000 r., a następnie dla Lars Müller Publishers w Baden w Szwajcarii. Od 2003 r. pracuje w Malmö jako niezależny projektant. Do jej klientów należą szwedzkie i zagraniczne instytucje kulturalne. W 2006 zdobyła międzynarodową nagrodę Waltera Tiemanna za projekt książki o kolekcji dizajnu z lat 60-tych XX w. Muzeum Narodowego w Sztokholmie. Dwukrotna laureatka Najpiękniejszych Książek Szwecji (2005 i 2006).

Godz. 15.25 
Christian Altmann
ŚWIEŻOŚĆ PROSTOTY 

Christian Altmann. Projektant i wykładowca działający w Sztokholmie. Absolwent Basel School of Design (kierunek projektowanie graficzne). W 1996-98 pracował jako projektant w KMS Team w Monachium, a następnie w Vignelli Associates w Nowym Jorku (do 2000 r.) Po przeprowadzce do Londynu pracował jako Creative Associate dla CDT Design do roku 2006. W 2006 przeniósł się do Szwecji, gdzie kieruje działem graficznym w Propeller, jednej z najbardziej znanych szwedzkich firm projektowych. Christian jest również wykładowcą projektowania graficznego i typografii w Forsbergs Design School i Berghs School of Communication.

Wstęp na wykłady jest bezpłatny.
Tłumaczenie symultaniczne (polski/angielski). 
Projekt plakatu: Jakub “Pionty” Jezierski.