Aktualności

12.01.2023

173 sztuki zakwalifikowano do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Teatr Miejski w Gdyni poinformował w środę o zakończeniu pierwszego etapu 16. edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Do kolejnego zakwalifikowano 173 sztuki teatralne, które zostaną przedstawione jury. Finał konkrusu zaplanowano na wrzesień br. Główna nagroda wynosi 50 tys. złotych.

Teatr Miejski w Gdyni w przesłanym w środę PAP komunikacie poinformował, że 173 sztuki teatralne zostały zakwalifikowane do udziału w 16. edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

Przedstawicielka teatru Marzena Szymik-Mackiewicz podkreśliła, że wśród nadesłanych tekstów znalazły się utwory zarówno uznanych twórców, laureatów i finalistów poprzednich edycji GND jak i debiutantów.

Szymik-Mackiewicz wymieniła nazwiska m.in.: Andrzeja Błażewicza, Roberta Bolesto, Tomasza Mana, Beniamina M. Bukowskiego, czy ubiegłorocznej laureatki GDN Maliny Prześlugi.

„Obecnie trzyosobowa Komisja Artystyczna w składzie: Małgorzata Jarmułowicz, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski czyta nadesłane sztuki, aby wyłonić spośród nich 40 tytułów, które przejdą do półfinału” - podkreśliła Szymik-Mackiewicz.

Dodała, że ogłoszenie wyników pierwszego etapu nastąpi w drugiej połowie marca.

Następnie Kapituła GND, w składzie: Justyna Jaworska, Piotr Dobrowolski, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jerzy Stuhr, wybierze maksymalnie pięć tytułów, nominowanych do finału. Ich nazwiska zostaną ogłoszone w drugiej połowie maja br.

Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na 30 września br. Podczas uroczystej gali do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych.

Natomiast od 28 do 30 września br. planowane są otwarte dla publiczności czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu.

Laureatką poprzedniej, 15. edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, została Malina Prześluga za sztukę „Jeszcze tu jesteś”.

Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna jest konkursowym przeglądem najnowszych tekstów, które są pisane specjalnie dla teatru. Oba przedsięwzięcia były w założeniu elementami jednego, wspólnego, prestiżowego projektu mającego na celu promocję i popularyzację polskiej dramaturgii współczesnej.

źródło: PAP, Piotr Mirowicz

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna