Aktualności

grafika informacyjna / mat. organizatora
05.07.2021

16 lipca rozpocznie się Festiwal Góry Literatury

Kilkadziesiąt wydarzeń – spotkań autorskich, debat, warsztatów, projekcji filmowych oraz koncertów znalazło się w programie Festiwalu Góry Literatury, który 16 lipca rozpocznie się w Kotlinie Kłodzkiej. Wydarzenie potrwa do 24 lipca.

Festiwal Góry Literatury to polski festiwal literacki organizowany od 2015 r. głównie w mieście i w gminie Nowa Ruda u podnóża Gór Sowich i we Wzgórzach Włodzickich, w powiecie kłodzkim.

Jego organizatorami jest Fundacja Olgi Tokarczuk oraz partnerzy: miasta i gminy Dolnego Śląska; a gospodarzami Karol Maliszewski oraz Olga Tokarczuk.

„To będzie swobodny przepływ treści. Będą rozmowy o literaturze, o życiu, o filmie, o historii, o Białorusi” – zapowiadają organizatorzy w mediach społecznościowych.

Z białoruską pisarką i dziennikarką, laureatką Literackiej Nagrody Nobla w 2015 r. i zagorzałą krytyczką dyktatury Aleksandra Łukaszenki, Swietłaną Aleksijewicz porozmawia Ewa Winnicka.

W programie nie zabraknie też rozmów wokół spraw kobiet. Odbędą się debaty: „Feminizm, gender i inne potwory” z udziałem Katarzyny Kasi, Beaty Kozak, Katji Meier, którą poprowadzi Magdalena Środa oraz „Kobiety objaśnią wam świat. Rebecca Solnit i inne ważne lektury” z udziałem Beaty Kozak, Sylwii Chutnik i Karoliny Korwin Piotrowskiej, którą poprowadzi Justyna Czechowska.

Zaplanowano także spotkanie z tłumaczami książek Olgi Tokarczuk: Lisą Palmes, Lotharem Quinkensteinem i Maryną Szodą.

Wśród gości festiwalu znaleźli się także historyczka i krytyczka sztuki Anda Rottenberg, bułgarski pisarz Georgi Gospodinow, zdobywca Nagrody Literackiej Nike w 2020 r. Radek Rak, publicysta Edwin Bendyk, niemiecka pisarka Roswitha Schieb, dziennikarka i pisarka Małgorzata Szejnert, poetka Ewa Lipska oraz prof. Marcin Drąg i prof. Agnieszka Dobrzyń.

W programie festiwalu znalazły się także projekcje filmów Agnieszki Holland, warsztaty scenopisarskie z reżyser Jagodą Szelc i wycieczka rowerowa z Filipem Springerem. Na zakończenie festiwalu zaplanowano koncert Fisz Emade.

Festiwalowe wydarzenia odbędą się m.in. w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie, na Scenie Pod Wiatami we Włodowicach, w Zamku Książ w Wałbrzychu, w Zamku Sarny w Ścinawce Górnej, na tarasie widokowym na Górze Guzowatej w Radkowie i w Parku Zdrojowym Doktora Brehmera w Sokołowsku.

Pełny program dostępny jest na stronie festiwalu.

źródło informcji: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna