Aktualności

02.06.2020

15 tys. osób odwiedziło po przerwie Bibliotekę Raczyńskich

Około 15 tysięcy osób odwiedziło Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu w pierwszych dwóch tygodniach po przerwie wywołanej epidemią. Wypożyczalnie wznowiły działalność w drugiej połowie maja. Biblioteka zawiesiła pracę 11 marca. 

Na razie instytucja pracuje w ograniczonym zakresie. Możliwy jest wyłącznie zwrot zbiorów i odebranie wcześniej zamówionych książek. Wypożyczenia są realizowane na podstawie zamówień telefonicznych lub mailowych.

Rzeczniczka Biblioteki Raczyńskich Katarzyna Wojtaszak powiedziała PAP, że przez pierwsze dwa tygodnie po otwarciu Bibliotekę Raczyńskich odwiedziło niemal 15 tys. czytelników, którzy wypożyczyli łącznie ponad 20 tys. książek, audiobooków i filmów. W tym czasie zwrócono ponad 48 tys. wypożyczonych wcześniej pozycji.

„Po liczbach widać, że czytelnicy stęsknili się za biblioteką, tak samo jak bibliotekarze za swoimi czytelnikami. Przygotowane procedury - zamawianie i odbieranie książek - sprawdziły się i pozwalają naszym czytelnikom bezpiecznie i szybko oddawać książki oraz odbierać te wcześniej zamówione” - powiedziała rzeczniczka.

Dodała, że obsługa czytelnika przebiega bardzo sprawnie, także dzięki życzliwości i stosowaniu się czytelników do wytycznych.

„Nie tworzą się kolejki, a jednocześnie wszyscy chętni mogą skorzystać z zasobów biblioteki, które przez cały czas zamknięcia dla czytelników były na bieżąco uzupełniane w nowości. Na nie czytelnicy czekają najbardziej” - powiedziała rzeczniczka.

Pytana o to, co przede wszystkim czytają poznaniacy, którzy po długiej przerwie znów mają możliwość wypożyczać książki, wyjaśniła, że dużym zainteresowaniem cieszą się tomy z cyklu „Stulecie winnych” Ałbeny Grabowskiej - pierwsze wydania i wznowienia przygotowane przy okazji emisji serialu telewizyjnego. Wzięcie ma cała seria książek o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego oraz kryminały, biografie i powieści obyczajowe.

Biblioteka Raczyńskich ma 38 filii i trzy oddziały muzealne, rokrocznie z jej usług korzysta ok. 80 tys. osób.


źródło: PAPPolska Agencja Prasowa

--
Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna