Aktualności
Pięć wydanych w ub. roku biografii, wybranych spośród 51 zgłoszonych książek tego gatunku, rywalizuje w tym roku o Górnośląską Nagrodę Literackiej „Juliusz”, zainicjowaną przez samorząd Rybnika. Nazwisko laureata siódmej edycji nagrody zostanie ogłoszone w sobotę 15 października.
Wręczenie nagrody „Juliusz” będzie jednym z wydarzeń trwających w październiku 53. Rybnickich Dni Literatury. Na ich program składają się spektakle, koncerty, wystawy, prezentacje literackie, warsztaty i spotkania autorskie. Doroczne Dni należą do najstarszych w Polsce organizowanych nieprzerwanie wydarzeń poświęconych literaturze.
W tym roku nominację do nagrody „Juliusz” uzyskały książki: „Tam, za kasztanami, jest świat. Paul Celan. Biografia” Anny Arno, „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” Artura Domosławskiego, „Różewicz. Rekonstrukcja” – Magdaleny Grochowskiej, „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki oraz „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy” Grzegorza Piątka.
Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” to wyróżnienie ustanowione przez Prezydenta Rybnika. W trzech pierwszych edycjach wyróżniano najlepsze polskie książki, wyłonione spośród publikacji literackich danego roku. Od 2019 roku nagroda jest przyznawana za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim.
Zgodnie z regulaminem nagrody, zwyciężyć może tylko jedna książka, za którą jej autor otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł. Decydując o nagradzaniu biografii, pomysłodawcy samorządowej nagrody argumentowali, iż ten gatunek nie miał wcześniej w Polsce swojego wyróżnienia, a jednocześnie jest to forma literacka, po którą chętnie sięgają czytelnicy.
Kapitułę konkursu w tym roku tworzą: filolog, eseista, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach prof. Zbigniew Kadłubek; literaturoznawca, poeta, tłumacz prof. Tadeusz Sławek; laureatki poprzednich edycji nagrody Agnieszka Dauksza i Marta Grzywacz oraz dziennikarka Agata Passent, a sekretarzem jury jest dziennikarka i pisarka Aleksandra Klich.
W dotychczasowych edycjach przedsięwzięcia tryumfowały książki: „Kobro. Skok w przestrzeń” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej (2016 r.), „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” Moniki Muskały (2017 r.), „Dar meneli” Roberta Rybickiego (2018), „Ota Pavel. Pod powierzchnią” Aleksandra Kaczorowskiego (2019), „Jaremianka. Biografia” Agnieszki Daukszy (2020) oraz, w ubiegłym roku, „Nasza pani z Ravensbrück” Marty Grzywacz.
W siódmej edycji kapituła wybrała finałową piątkę spośród 51 zgłoszonych biografii. Uroczysta gala, podczas której poznamy zdobywcę tegorocznej nagrody „Juliusz”, odbędzie się 15 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej, zaś dzień wcześniej nominowani pisarze spotkają się z czytelnikami w rybnickim Edukatorium Juliusz.
W ramach Rybnickich Dni Literatury wręczona zostanie także Honorowa Złota Lampka Górnicza, która w niedzielny wieczór 9 października trafi do świętującej w tym roku 75-lecie Miejskiej Orkiestry Dętej „Rybnik”. Z orkiestrą wystąpią wokaliści, z którymi orkiestra współpracuje ma co dzień, a także goście specjalni: Kayah i Piotr Cugowski oraz pochodzący z Rybnika Sabina Jeszka i Rafał Kozik.
Wiele wydarzeń w ramach Rybnickich Dni Literatury zaplanowano w miejscowej bibliotece, która realizuje dofinansowane ze środków resortu kultury przedsięwzięcie „Czarna seria”, adresowane do miłośników powieści kryminalnych. Zaplanowano spotkania z pisarzami tego gatunku Jędrzejem Pasierskim i Robertem Małeckim. Będzie też okazja do „uzyskania amnestii” w trakcie gry „Morderstwo w bibliotece” i uczestnictwa w warsztatach kreatywnego pisania „Opowiem Wam o zbrodni”. Dla dzieci przygotowano warsztaty literacko-detektywistyczne.
W bibliotece odbędzie się też spotkanie poświęcone historii żużla w Rybniku – 17 października autorzy książki „Czarny sport – czyste emocje. Historia sportu żużlowego w Rybniku. 1932-2022” opowiedzą nie tylko o sporcie, ale też o przywiązaniu, tradycji, emocjach, których rybniccy kibice żużlowi są świadkami od 90 lat.
W Teatrze Ziemi Rybnickiej zaplanowano koncert piosenki autorskiej i poetyckiej „Z niejednej półki” w wykonaniu Teatru Na Pół, wystawę fotografii Henryka Tkocza „Do mojej ciszy”, projekt Ewy Lipskiej i Leszka Hefi Wiśniowskiego „Awaria Świata”, a także spotkanie z trenerem piłkarskim Antonim Piechniczkiem oraz autorami poświęconej mu książki. 50-lecie działalności artystycznej będzie świętować w rybnickim teatrze Grażyna Łobaszewska; na scenie pojawią się jej goście specjalni: O.S.T.R., Stanisław Sojka i Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy.
źródło: PAP