Aktualności

13.08.2019

14 sierpnia pogrzeb Macieja Kuczyńskiego – uczestnika Powstania Warszawskiego, podróżnika, pisarza

Czternastego sierpnia w kościele pw. św. Karola Boromeusza na warszawskich Starych Powązkach rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Macieja Kuczyńskiego - uczestnika Powstania Warszawskiego, podróżnika, pisarza, odkrywcy i badawcza - podało MKiDN. Kuczyński zmarł 5 sierpnia.

Maciej Kuczyński był autorem ponad 30 książek o tematyce podróżniczej, powieści, reportaży, esejów – wydanych w łącznym nakładzie 1,6 mln egzemplarzy.

Kuczyński, z wykształcenia architekt, był współorganizatorem reaktywowanego po wojnie Klubu Wysokogórskiego, współzałożycielem krakowskiego Klubu Grotołazów, honorowym członkiem Polskiego Związku Alpinizmu, wieloletnim prezesem i współzałożycielem Polskiego Oddziału The Explorers Club z siedzibą w Nowym Jorku.

Prowadził wyprawy odkrywcze do jaskiń w górach Europy i obu Ameryk. Przemierzał peruwiańskie i chilijskie Andy, dżungle Ameryki Łacińskiej i Afryki oraz Himalaje. Organizował wyprawy naukowe na Spitsbergen, gdzie współzakładał polską stację polarną, a także wyprawy paleontologiczne Polskiej Akademii Nauk na pustynię Gobi oraz wyprawy amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska na lodowce Himalajów, w góry Ruwenzori i na Alaskę.

Zdobył San Agustin – najgłębszą jaskinię obu Ameryk. Jest współodkrywcą najstarszych na świecie kwarcytowych jaskiń w Amazonii, badaczem kultur prekolumbijskich Meksyku i Ameryki Środkowej, autorem przełomowej hipotezy na temat biologicznej i transcendentalnej wiedzy dawnych Meksykanów oraz źródeł jej pochodzenia.

Uroczystości pogrzebowe Kuczyńskiego rozpoczną się w środę 14 sierpnia o godzinie 12 mszą świętą w kościele pw. św. Karola Boromeusza na warszawskich Starych Powązkach, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego.

[źródło: PAP, Katarzyna Krzykowska]