Aktualności

22.09.2023

13. Noc Poezji w Krakowie już w październiku

W dniach 6-8 października odbędzie się 13. edycja Nocy Poezji w Krakowie. W ramach imprezy odbędzie się szereg wydarzeń, takich jak spotkania autorskie, dyskusje, warsztaty i gry miejskie.

Hasłem tegorocznej edycji wydarzenia jest „Milczenie i cisza w poezji”, co jasno sugeruje, jakich tematów będą dotyczyły festiwalowe dyskusje i spotkania. Jak zapowiadają organizatorzy, jednym z nich będzie z pewnością twórczość Ryszarda Krynickiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych „poetów milczących”. W programie znajdą się także wydarzenia nawiązujące do twórczości Wisławy Szymborskiej, która jest patronką roku 2023.

„Są różne rodzaje ciszy. Różne formy milczenia. Ktoś powiedział, że jest milczenie, które zabija słowa i milczenie, które mowy »nie gasi; jest mowa, która zabija ciszę, i taka, która się ciszy nie boi.« Cisza nieraz jest wymowniejsza niż krzyk. Bardziej boli, bardziej dotyka, ma większą moc. Czy rzeczywiście – jak twierdził Artur Schopenhauer – »Sztuka milczenia jest większa niż sztuka mówienia«? Porozmawiajmy o milczeniu, »(…) w którym zawarte są wszystkie /nadaremne słowa; / nieme obłoki,/ oddechy, spojrzenia (…)«. Zanurzmy się w ciszy liter, w tym co niosą – w myślach i przemyśleniach” – piszą organizatorzy wydarzenia.

Szczegółowy program wydarzenia powinien zostać ogłoszony wkrótce.