Aktualności

statuetka nagrody / materiały organizatora
09.03.2018

104 książki zgłoszono do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

104 książki dla dzieci, wydane w 2017 r., zgłoszono do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, którą organizuje biblioteka miejska w Oświęcimiu - poinformowała wiceszefowa instytucji Mariola Talewicz. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi jesienią.

"Nasz konkurs ma na celu pomóc rodzicom i opiekunom odnaleźć literaturę dla najmłodszych na najwyższym poziomie. Dzieci dzięki tym książkom wchodzą w kolorowy świat wyobraźni, poznają istotne prawdy życiowe i uczą się rozwiązywać problemy" - powiedziała Talewicz.

Jak dodała, w tym roku padł rekord liczby zgłoszeń. W ubiegłym roku o główny laur ubiegało się 79, a dwa lata temu 90 książek. "Świadczy to, że wydawcy nie mają problemu ze sprzedażą, a rynek się rozwija. Zresztą oferta dla dorosłych czytelników też nie jest wątła. Ktoś, kto mówi, że Polacy nie czytają, mija się z prawdą. To raczej badania nie są do końca wiarygodne. Czytamy! Świadczy o tym liczba książek, które się ukazują i są zgłaszane choćby do naszej nagrody literackiej" - wyjaśniła Talewicz.

W konkursie jury, złożone m.in. z pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się literaturą dla dzieci, wybierze w kwietniu spośród nadesłanych propozycji dziesięciu finalistów. Rozstrzygnięcie nastąpi w połowie października podczas gali w oświęcimskiej bibliotece zwanej "Galerią Książki". Laureat otrzyma statuetkę dłuta Andrzeja Renesa, która przedstawia stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka, a także nagrodę pieniężną.

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego zostanie wręczona po raz 25. Ustanowiły ją w 1994 r. Fundacja "Książka dla Dziecka" oraz kwartalnik "Guliwer". Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska. W ubiegłym roku główną nagrodą została uhonorowana opowieść "Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek" Katarzyny Nawratek, która ukazała się nakładem wydawnictwa Ezop.

Oświęcimska biblioteka miejska zwana "Galerią Książki" od 2011 r. mieści się w nowym budynku. To jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce. (PAP)