Aktualności

grafika informacyjna
20.10.2023

10 lat stypendium im. Albrechta Lemppa

Międzynarodowe Targi we Frankfurcie, podczas których polskie stoisko przygotował tradycyjnie Instytut Książki, to dobra okazja, by przypomnieć Albrechta Lemppa i program stypendialny jego imienia ufundowany przez Instytut Książki, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i Literarisches Colloquium Berlin. W tym roku, w ramach jubileuszowej dziesiątej edycji jego laureatami zostali Dariusz Sośnicki i Antje Ritter-Miller.

Wspólna troska o spuściznę po wybitnym tłumaczu i popularyzatorze literatury polskiej w Niemczech Albrechcie Lemppie stanowi ważny element polsko-niemieckiej współpracy kulturalnej. Patron stypendium Albrecht Lempp (1953-2012) był wybitnym popularyzatorem literatury polskiej w Niemczech i jej tłumaczem. Tworzył fundamenty nowoczesnego systemu promocji Polski przez literaturę. Jako współtwórca Instytutu Książki otrzymał Nagrodę Transatlantyk przyznawaną za zasługi w tej dziedzinie. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i wniósł wielki wkład w rozwój relacji polsko-niemieckich.

Od dekady IK wraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Literarisches Colloquium Berlin przyznaje stypendium jego imienia. Przeznaczone jest ono dla pisarzy z Polski i Niemiec oraz dla niemieckich tłumaczy literatury polskiej i polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej. Celem stypendium jest doskonalenie sztuki przekładu i pisania w duchu standardów literackich i translatorskich bliskich Albrechtowi Lemppowi. To również sposób na upamiętnienie jego wkładu w polsko-niemiecką wymianę literacką. Na program stypendialny składają się co roku dwa jednomiesięczne pobyty w kraju sąsiada: w Literarisches Colloquium Berlin i Instytucie Książki w Krakowie. W tym roku laureatami Stypendium im. Albrechta Lemppa zostali Dariusz Sośnicki i Antje Ritter-Miller.

Dotychczasowymi laureatami stypendium byli:
2013 – Justyna Bargielska i Armin Senser
2014 – Tomasz Różycki i Paulina Schulz
2015 – Krystyna Dąbrowska i Tobias Schwartz
2016 – Renate Schmidgall i Marek Zagańczyk
2017 – Kira Pietrek i Mia Raben
2018 – Zyta Rudzka i Isabelle Lehn
2019 – Małgorzata Rejmer i Julia Wolf
2020 – Jakub Małecki i Susanne Fritz
2021 – Patrycja Pustkowiak i Leander Steinkopf
2022 – Anna Cieplak i Leon Engler
2023 – Dariusz Sośnicki i Antje Ritter-Miller

Stypendium przeznaczone jest dla pisarzy z Polski i Niemiec oraz dla niemieckich tłumaczy literatury polskiej i polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej.