Aktualności

statuetka nagrody, fot. materiały MBP w Oświęcimiu
11.06.2018

10 książek dla dzieci w finale Nagrody Literackiej im. Makuszyńskiego

Dziesięć książek dla najmłodszych czytelników, które ukazały się w 2017 roku, ubiega się o Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Rozstrzygnięcie nastąpi w październiku – podali w poniedziałek organizatorzy z biblioteki miejskiej w Oświęcimiu.

„Głównym celem nagrody, przyznawanej po raz 25., jest promocja najlepszych polskich książek dla dzieci, pod względem literackim, treści, artystycznej wizji i zgodności z radosnym przesłaniem ujętym w twórczości patrona. Dziesięć książek, które trafiły do finału konkursu, jurorzy wyłonili spośród 104 nadesłanych” – powiedziała w poniedziałek wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej „Galeria Książki” w Oświęcimiu Mariola Talewicz.

Wiceszefowa biblioteki podała, że wśród finalistów duch Makuszyńskiego objawił się przede wszystkim w zabawnej opowieści o gęsi i lisie pt. A niech to gęś kopnie Marty Guśniowskiej. Ważne społecznie tematy podjęła Ida Pierelotkin w książce Tata ma dziewczynę, a także Małgorzata Strękowska-Zaręba w Domu nie z tej ziemi, Adam Wajrak w Lolku oraz Agnieszka Suchowierska w Adzie, Judytce i zaginionym tałesie.

„W książkach nominowanych do nagrody oczywiście najważniejsze są dzieci i ich emocje, przeżycia i sprawy, z jakimi się mierzą. Tak jest w publikacjach Pan Kardan i przygoda z vetustasem Justyny Bednarek, Dziura w gazecie Anity Głowińskiej i Łopianowe pole Katarzyny Ryrych. Dla członków jury ważne są też gusta dzieci i ich pasje, o których mogą przeczytać w książkach: Szatan i spółka. Dalsze przygody szatana z siódmej klasy Konrada T. Lewandowskiego oraz Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma Marty H. Milewskiej” – powiedziała Talewicz.

Wiceszefowa biblioteki poinformowała, że spośród dziesiątki finalistów jury, złożone m.in. z pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się literaturą dla dzieci, wyłoni laureatów. Rozstrzygnięcie nastąpi 18 października podczas gali w oświęcimskiej "Galerii Książki". Zwycięzca otrzyma statuetkę dłuta Andrzeja Renesa, która przedstawia stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka, a także nagrodę pieniężną.

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego zostanie wręczona po raz 25. „Tegoroczne hasło Kanon naprzód! odnosi się do tego jubileuszu, jak również do misji kształtowania postaw zamiłowania do literatury, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, oraz przekazywania im polskiej spuścizny literackiej, będącej źródłem wiedzy, radości i budowania tożsamości kulturowej i narodowej” – podkreśliła Talewicz.

Oprócz wyłonienia najlepszej polskiej publikacji przez fachowe jury, swojego faworyta wybiorą także młodzi czytelnicy. Wydarzeniu towarzyszyły będą m.in. konkurs na najlepsze działania z książkami nagrodzonymi w poprzednich edycjach, spotkania autorskie oraz akcje promocyjne.

Projekt uzyskał dofinansowanie z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury. Nagrodę główną oraz wyróżnienia ufundował prezydent Oświęcimia.

Wicedyrektor „Galerii Książki” podkreśliła, że w tym roku padł rekord liczby zgłoszeń – 104. W ub.r. zgłoszonych zostało 79 pozycji, a dwa lata temu 90. „Świadczy to o tym, że wydawcy nie mają problemu ze sprzedażą, a rynek się rozwija. (…) Jeśli ktoś mówi, że Polacy nie czytają, to mija się z prawdą. To raczej badania nie są do końca wiarygodne. Czytamy! Świadczy o tym ilość książek, które się ukazują i są zgłaszane choćby do naszej nagrody literackiej” – uważa Mariola Talewicz.

Nagrodę ustanowiły ją w 1994 r. Fundacja "Książka dla Dziecka" oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska. W ub.r. główną nagrodą została uhonorowana opowieść Kresek, Barek i całkiem zwyczajny początek Katarzyny Nawratek, która ukazała się nakładem wydawnictwa Ezop.

Oświęcimska biblioteka miejska zwana „Galerią Książki” od 2011 r. mieści się w nowoczesnym budynku. (PAP)