Aktualności

statuetka nagrody, fot. materiały MBP w Oświęcimiu
05.06.2019

10 książek dla dzieci w finale Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Dziesięć książek dla najmłodszych czytelników, które ukazały się w ubiegłym roku, ubiega się o Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Rozstrzygnięcie nastąpi w październiku – podali organizatorzy z biblioteki miejskiej w Oświęcimiu.

Mariola Talewicz, wicedyrektor oświęcimskiej biblioteki zwanej Galerią Książki, podkreśliła, że nadrzędnym celem nagrody, która zostanie przyznana po raz 26., jest promocja najlepszych polskich książek dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Chodzi zarówno o względy literackie, jak i treść, artystyczną wizję i zgodność z radosnym przesłaniem ujętym w twórczości patrona.

"Poszukujemy książek, które powstały w konwencji pisarstwa Kornela Makuszyńskiego. Jego utwory bawiły, były wesołe, ale i z morałem, pouczające. Promujemy dobrą książkę dla dzieci" – powiedziała Talewicz. Jak dodała wicedyrektor, finałowa dziesiątka została wyłoniona spośród 82 książek nadesłanych na konkurs. Selekcji dokonało jury złożone m.in. z pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się literaturą dla najmłodszych. Ono też wybierze laureatów głównych nagród. Rozstrzygnięcie nastąpi na początku października podczas gali w Galerii Książki. Zwycięzca otrzyma statuetkę dłuta Andrzeja Renesa, która przedstawia stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka, a także nagrodę pieniężną.

W finale konkursu znalazły się: "Babcocha" Justyny Bednarek, "Kobra" Katarzyny Wasilkowskiej, "Kropka z błędem" Anny Taraski, "Leo i czerwony automat" Marcina Szczygielskiego, "Michał i 38" Rafała Witka, "Mirabelka" Cezarego Harasimowicza, "O księżycu z komina domu na wzgórzu" Ariadny Piepiórki, "Oleś i Pani Róża" Anny Janko, "Ściśle tajne" Pawła Beręsewicza oraz "Wiłka smocza dziewczynka" Antoniny Kasprzak. Hasło tegorocznej Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego brzmi "Szkoła Mistrzów".

"W potocznym rozumieniu znaczenia terminu szkoła myślimy o budynku, w którym odbywają się lekcje, na które uczęszczają uczniowie. Jednak pojęcie to niesie z sobą jeszcze wiele innych sensów. Podczas 26. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej chcemy się szczególnie skupić na jednym z nich, odnoszącym się do sytuacji kształcenia osobowości lub konkretnej cechy człowieka" – powiedziała Talewicz. Jak podkreśliła, celem twórców konkursu jest wykształcenie w dzieciach potrzeby czytania, którą będą zaspokajały poprzez lekturę najlepszej polskiej literatury. "Cel ten może zostać osiągnięty tylko dzięki prowadzonym na wielu płaszczyznach szeroko zakrojonym działaniom obejmującym sfery literackie, ludyczne oraz naukowe, odwołującym się do wiedzy i emocji uczestników" – wyjaśniła. Oprócz wyłonienia najlepszej publikacji przez fachowe jury, swojego faworyta wybiorą także młodzi czytelnicy.

Wydarzeniu będą towarzyszyły m.in. spotkania autorskie oraz akcje promocyjne. Wicedyrektor Galerii Książki dodała, że w tym roku napłynęło nieco mniej książek niż na poprzedni, rekordowy pod tym względem konkurs. Wówczas nadesłano 104 zgłoszenia. Wyjaśniła, iż wcale nie oznacza to, że wydawanych jest mniej książek. "Na konkursy czasem napływa 65 wydawnictw, a innym razem więcej. Z reguły ich liczba waha się od 80 do 100 książek" – powiedziała Talewicz. Nagrodę ustanowiły w 1994 r. Fundacja "Książka dla Dziecka" oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska. W ubiegłym roku główną nagrodą została uhonorowana opowieść Justyny Bednarek "Pan Kardan i przygoda z vetustasem", która ukazała się nakładem wydawnictwa Bajka. Oświęcimska biblioteka miejska zwana "Galerią Książki" od 2011 r. mieści się w nowoczesnym budynku. (PAP)