Aktualności

okładka książki
18.04.2024

„Rok na zamku” Nikoli Kucharskiej po angielsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Wielkiej Brytanii ukazał się przekład książki „Rok na zamku” Nikoli Kucharskiej. Wydanie publikacji w tłumaczeniu Anny Władyki-Leittretter wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Książka Nikoli Kucharskiej, której angielski tytuł brzmi „A Year in the Castle” została opublikowana nakładem londyńskiej oficyny Prestel Junior, będącej częścią Penguin Random House.

Autorka zaprasza w niej młodych czytelników do odwiedzin na zamku króla Bolebora i królowej Drogomiry, gdzie można poznać m.in. królewskie córki, szukającego miłości barda, samotnego ducha, mnicha Bławatka, płatającego figle błazna Dzwonka, wiecznie kłócących się królewskich doradców i wielu, wielu innych. „Rok na zamku” to niezwykła książka, która pobudza wyobraźnię, rozwija spostrzegawczość, umiejętność opowiadania, a przede wszystkim gwarantuje świetną zabawę.

Nikola Kucharska jest ilustratorką oraz autorką wielu książek i komiksów przeznaczonych dla dzieci. Dużą popularnością wśród najmłodszych czytelników cieszy się jej seria „Jak to działa?”, w której skład wchodzą „Książki”, „Budowle”, „Sport” i „Zwierzęta”. Autorka współpracuje z wieloma wydawcami, nie tylko w Polsce, ale także we Francji, Chinach, Rosji, Korei, Niemczech czy Hiszpanii.

***

Program Translatorski ©Poland to jeden z flagowych programów Instytutu Książki. Jego celem jest promocja polskiej literatury na świecie poprzez finansowe wsparcie wydań polskich książek w przekładach na języki obce. Zagraniczni wydawcy mogą przeznaczyć uzyskany grant na sfinansowanie części kosztów publikacji dzieła, w tym między innymi na tłumaczenie dzieła z języka polskiego na inny język, zakup licencji prawnoautorskich oraz druk książki. Tylko w 2023 roku dofinansowaliśmy 229 zagranicznych wydań polskich książek, które ukażą się nakładem wydawnictw z 46 krajów, na co przeznaczyliśmy prawie 5 mln zł. We wszystkich edycjach programu łącznie dofinansowaliśmy już ponad 3 tys. przekładów polskich książek na języki obce.

KC/IK