Aktualności
„Rok myśliwego” – to hasło Festiwalu Miłosza 2018, który potrwa w Krakowie od 7 do 10 czerwca. Wśród gości siódmej edycji wydarzenia będą m.in. Urszula Kozioł, Marek Krystian Emanuel Baczewski, Marzanna Bogumiła Kielar.
Motyw przewodni siódmej edycji Festiwalu Miłosza pochodzi od tytułu jego utworu. „Rok myśliwego” to diariusz jednego roku z życia dojrzałego poety. W utworze Miłosza widać wpływy różnych estetyk literackich, idei.
Jak wyjaśnił dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Siwczyk, w utworze doświadczamy rzeczywistości „radykalnie fragmentarycznej”. „Świat wydaje się uchwytny tylko w chwili bieżącej. Towarzyszy nam przy tym poczucie rosnącego zagrożenia. Próbujemy budować własną tożsamość w bliskim kontakcie z rzeczywistością, która nam nieustannie umyka. Na dobrą sprawę nie wiemy, czy rzeczywistość jest projekcją naszych lęków i wyobrażeń, czy może jednak tkwi w niej twardy rdzeń sensu, który możemy za pomocą literatury odkryć” – opisywał „Rok myśliwego” dyrektor.
Dziennik „Rok myśliwego” wydał w 1990 r. w Paryżu Instytut Literacki jako 462. tom Biblioteki „Kultury”. W 1991 i 2001 r. diariusz ukazał się nakładem krakowskiego Znaku. Utwór dokumentuje jeden rok z życia pisarza – od sierpnia 1987 do lipca 1988 r. Autor wspomina w nim m.in. ważnych dla siebie przedstawicieli świata kultury. Tytuł można odbierać w przenośni, ponieważ poeta pisze we wstępie: „Moją zwierzyną był cały świat widzialny i życie poświęciłem próbom uchwycenia go słowami czy też trafienia go słowami”.
Zdaniem organizatorów Festiwalu Miłosza pisanie i czytanie można również traktować jako „polowanie” na świat, który nam umyka.
Festiwal Miłosza to jak co roku różnorodne wydarzenia, w tym liczne spotkania z literatami. Wśród polskich poetów, goszczących na siódmej edycji, będą: Marek Baczewski, Marcin Baran, Tomasz Bąk, Jerzy Jarniewicz, Marzanna Bogumiła Kielar, Urszula Kozioł, Joanna Oparek, Andrzej Szuba i Ilona Witkowska.
Z zagranicy pod Wawel przyjadą Jane Hirshfield i Ron Padgett z USA, Eugenijus Alisanka z Litwy, Katja Gorecan ze Słowenii, Maria Stiepanowa z Rosji i Olvido Garcia Valdes z Hiszpanii.
Festiwal, którego patronem jest zmarły w 2004 r. noblista, odbywa się w Krakowie od 2009 r. Początkowo był organizowany co dwa lata. Od 2015 r. odbywa się co roku, a każda z jego edycji nawiązuje do wybranego wątku z twórczości Czesława Miłosza.
Mottem ubiegłorocznej edycji było zdanie "Zaczynając od moich ulic", zaczerpnięte ze zbioru szkiców i przekładów Czesława Miłosza wydanego przez Instytut Literacki w Paryżu w 1985 r.
Organizatorami festiwalu są miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury. (PAP)