Aktualności

grafika: Biblioteka Narodowa
02.07.2024

„Miłosz. Powrót” – wystawa czasowa w Warszawie

29 czerwca w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie odbył się wernisaż wystawy „Miłosz. Powrót” poświęconej spuściźnie Czesława Miłosza. Ekspozycję, na której znajdują się m.in. rękopisy, książki i osobiste pamiątki noblisty będzie można obejrzeć do 14 października.

„Kim jest Czesław Miłosz dzisiaj, dwadzieścia lat po śmierci? Co pozostało z jego poezji i postawy wobec świata?” – takie pytania zadają organizatorzy wystawy w oficjalnym komunikacie. „Słowa powtarzane w kółko ulegają zatarciu. Stają się sloganami lub własnością garstki specjalistów. Po dwudziestu latach od śmierci oraz kilkunastu latach śladowej obecności w kulturze poeta i jego poezja domagają się nowych sposobów istnienia” – także czytamy w komunikacie.

Organizatorem wystawy jest Biblioteka Narodowa. Ekspozycja powstała w celu przypomnienia o Miłoszu jako właścicielu wciąż istotnego głosu, który może mieć znaczenie w debatach dotyczących współczesności.

Wystawę „Miłosz. Powroty” tworzą oryginalne rękopisy, książki, zdjęcia i przedmioty, które są w posiadaniu Biblioteki Narodowej, pochodzą zaś z domu poety w Berkeley i jego mieszkania w Krakowie. 

RP / źródło: Biblioteka Narodowa