Aktualności

16.05.2024

„Celibat” kard. Grzegorza Rysia po litewsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Litwie ukazało się tłumaczenie książki „Celibat” kard. Grzegorza Rysia. Przekład autorstwa Katarzyny Korzeniewskiej-Wołek wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

W języku litewskim książka nosi tytuł „Celibatas”. Ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa Artuma.

W swojej książce kard. Grzegorz Ryś snuje rozważania na temat tytułowego celibatu. Prawo zabraniające katolickim duchownym zawierania małżeństw budzi w ostatnich latach coraz więcej kontrowersji i przez wiele osób postrzegane jest jako relikt przeszłości. Z drugiej jednak strony – wiele wskazuje na to, że Kościół nie ma zamiaru rezygnować z celibatu. Autor tej książki nie tylko opowiada o dziejach zakazu zawierania małżeństw przez kapłanów, ale także przedstawia swoje duszpasterskie spojrzenie na tę kwestię.

Grzegorz Ryś jest polskim duchownym rzymskokatolickim, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych specjalizującym się w historii Kościoła, arcybiskupem metropolitą łódzkim, a od 2023 roku kardynałem prezbiterem. Autor szeregu książek, m.in. „Inkwizycja”, „Siedem słów Chrystusa”, „Moc słowa”, „Skandal miłosierdzia”, „Czy Kościół ma sens?” czy „O rzeczach ważnych”, a także stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”.

***

Program Translatorski ©POLAND to jeden z flagowych programów Instytutu Książki. Jego celem jest promocja polskiej literatury na świecie poprzez finansowe wsparcie wydań polskich książek w przekładach na języki obce. Zagraniczni wydawcy mogą przeznaczyć uzyskany grant na sfinansowanie części kosztów publikacji dzieła, w tym między innymi na tłumaczenie dzieła z języka polskiego na inny język, zakup licencji prawnoautorskich oraz druk książki. Tylko w 2023 roku dofinansowaliśmy 229 zagranicznych wydań polskich książek, które ukażą się nakładem wydawnictw z 46 krajów, na co przeznaczyliśmy prawie 5 mln zł. We wszystkich edycjach programu łącznie dofinansowaliśmy już ponad 3 tys. przekładów polskich książek na języki obce.

RP/IK