Aktualności

fot. Alicja Szulc / Narodowe Centrum Kultury
22.08.2022

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w 11. edycji Narodowego Czytania

11. Edycja Narodowego Czytania, któremu patronuje Para Prezydencka, odbędzie się 3 września 2022 roku w Ogrodzie Saskim oraz w setkach miejsc w całej Polsce i na świecie. W tym roku wspólnie czytane będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Warszawskie wydarzenie, które będzie miało miejsce 3 września 2022 roku o godzinie 12:00 w Ogrodzie Saskim, zostanie także wyemitowane na antenie oraz stronie internetowej Polskiego Radia.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc siedzących, pierwszeństwo udziału będą miały osoby zarejestrowane poprzez formularz, który znajduje się TUTAJ. Decydować będzie kolejność zgłoszeń.

„Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane »Ballady i romanse« Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą” – stwierdził Prezydent Andrzej Duda.

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza zostały pierwotnie wydane w Wilnie w 1822 roku. Opublikowanie 14 utworów wchodzących w skład cyklu uważa się za symboliczny początek romantyzmu. Tomik ballad, dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich – całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni. 

Rok 2022 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego. W związku z tym naturalne zdawało się odczytanie właśnie „Ballad i Romansów” podczas 11. edycji Narodowego Czytania. Organizatorzy wydarzenia wierzą, że wspólne czytanie utworów pozwoli na wydobycie uroku poezji i ocalenie ponadczasowości zawartego w niej przesłania.

W Narodowym Czytaniu 2022 w Ogrodzie Saskim wystąpią aktorzy: Beata Fido, Angelika Kurowska, Lucyna Malec, Joanna Pach-Żbikowska, Piotr Bajtlik, Jarosław Gajewski, Krzysztof Kwiatkowski, Andrzej Mastalerz, Michał Mikołajczak, Józef Pawłowski, Stefan Pawłowski, Marcin Przybylski i Krzysztof Szczepaniak. Za reżyserię widowiska odpowiada Janusz Kukuła – główny reżyser Teatru Polskiego Radia.

W związku z faktem, że romantyzm to nie tylko poezja, lecz również muzyka nawiązująca do pieśni ludowych, do tegorocznej edycji Narodowego Czytania, zaproszono także:
- Trzy Dni Później – polską grupę muzyczną stworzoną  przez Joannę Piwowar, Martę Groffik-Perchel i Martę Piwowar, którym towarzyszyć będą: Paweł Odorowicz (altówka) i Maciej Zakrzewski (instrumenty elektroniczne),
- Janusza Strobla – wybitnego gitarzystę i kompozytora,
- Wojciecha „Malinę” Kowalewskiego – muzyka multiinstrumentalistę, wszechstronnego perkusistę.

***

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Od początku akcji odbywa się ono zawsze w pierwszą  sobotę września w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Narodowe Czytanie zostało zainicjowane wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Później czytano także kolejno: dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, zbiór 8 nowel autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego, „Balladynę” Juliusza Słowackiego i „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

źródło: Narodowe Centrum Kultury