Aktualności

29.10.2010

Zmarł Ludwik Jerzy Kern

Zmarł Ludwik Jerzy Kern, pisarz, poeta, satyryk. Przez wiele lat był jednym z filarów krakowskiego Przekroju, z którym współpracował aż do 2002 r. Co tydzień publikował tam wiersze, ale także reportaże oraz przekłady.

Jego specjalnością, gatunkiem, w którym zabłysnął, była krótka forma wiersza lub fraszki, która lekko i dowcipnie komentowała rzeczywistość, potrafił być także doskonałym poetą lirycznym.

Ludwik Jerzy Kern zostanie zapamiętany jako autor wybitnych książek dla dzieci: m.in. "Proszę słonia", "Karampuk" i "Ferdynand Wspaniały", przetłumaczonego na 20 języków i znakomicie ilustrowanego przez innego wybitnego krakowskiego artystę Kazimierza Mikulskiego.

Kern miał barwny życiorys, urodził się w Łodzi, debiutował przed wojną na łamach popularnego "Ilustrowanego Kuriera Codziennego", brał udział w kamanii wrześniowej, po upadku Powstania Warszawskiego przeniósł się do Krakowa. Po wojnie publikował także w "Szpilkach" i miał też za sobą krótki epizod studenta Szkoły Teatralnej w Warszawie, o czym opowiadał niedawno w ostatnim wywiadzie dla "Gazety".

Był także autorem szlagierów m.in. "Lato, lato", "Nie bądź taki szybki Bill","Cicha Woda", a także "Wojna domowa" - do sławnego komediowego serialu telewizyjnego.

Miał 90 lat.

więcej -  na stronach internetowych Gazety Wyborczej