Aktualności

02.11.2010

Polska na targach w Krasnojarsku

Instytut Książki wspólnie z Instytutem Adama Mickiewicza jest organizatorem polskiego stoiska na targach książki w Krasnojarsku (Krasnoyarsk Book Culture Fair), odbywających się w dniach 3-7 listopada.
 
Targi organizowane są po raz czwarty, w roku ubiegłym zaprezentowało się na nich 224 wystawców i odwiedziło je 30 000 osób. Jest to największe tego typu wydarzenie na Syberii. Tematem przewodnim tegorocznych targów jest obraz Syberii w oczach zagranicznych obserwatorów.
 
Ważnymi punktami programu literackiego towarzyszącego targom będą: spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem, autorem książki „Biała gorączka” (6.11. godz. 13.00) oraz znawcą Syberii Zbigniewem Kopciem z UAM.
 
Na polskim stoisku zaprezentujemy nowości wydawnicze roku 2010, dorobek Programu Translatorskiego ©POLAND oraz wystawę polskiego reportażu literackiego. Prezentacja polskiej literatury na targach w Krasnojarsku odbywa się we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.
 
Targom towarzyszy program polski, na który składają się: koncert Chopinowski w wykonaniu Jana Krzysztofa Broji w Filharmonii Krasnojarskiej (2.11, godz.19.00) oraz prezentacja antologii polskiego dramatu. Na targach odczytane zostaną fragmenty „Dwojga biednych Rumunów mówiących po polsku” Doroty Masłowskiej (4.11, godz. 15.00), „Piaskownicy” Michała Walczaka (5.11, godz. 15.00) oraz „Tiramisu” Joanny Owsianko (6.11, godz. 15.00). Na zakończenie cyklu prezentacji polskiego dramatu zaplanowana jest podsumowująca dyskusja, którą poprowadzi Roman Pawłowski. Ponadto 5. 11. o godz. 12.00 odbędzie się dyskusja panelowa „Obraz Syberii w Literaturze Europejskiej” z udziałem Jacka Hugo-Badera i Zbigniewa Kopcia, moderować  ją będzie założycielka wydawnictwa NLO Irina Prohorova.