Aktualności

04.03.2022

Zbiórka na książki dla dzieci z Ukrainy

Choć w obliczu wojny może wydawać się, że książki nie są rzeczą pierwszej potrzeby, to jednak ich terapeutyczna moc jest nam dziś bardzo potrzebna. Głęboko wierzymy, że czytanie wpływa na poczucie bezpieczeństwa i staje się namiastką normalności w rozumieniu otaczającego świata. Czas z książką to chwila wytchnienia i oderwania się od świata, który niesie niepokój. Dzięki książkom dzieci mogą też lepiej zrozumieć swoje emocje, znaleźć rozwiązanie w trudnych sytuacjach i wzmacniać poczucie własnej wartości i sprawstwa.

Ukraińskie dzieci potrzebują teraz szczególnego wsparcia. W większości nie znają języka polskiego. Tęsknią za ojczyzną, rodziną, przyjaciółmi – za normalnym dzieciństwem. Dlatego chcielibyśmy dać tym dzieciom i ich rodzicom możliwość spędzenia wspólnie czasu przy książkach napisanych w ich ojczystym języku.

Dlatego w duchu solidarności powstała zbiórka „Książki dla dzieci z Ukrainy”, która ma trzy główne cele:

- zapewniać ukraińskim dzieciom dotkniętym tragedią wojny nieodpłatny dostęp do książek napisanych w ich języku ojczystym,

- wspierać ukraińskich wydawców przez bezpośredni zakup ich książek,

- udostępniać wartościowe materiały i pomoce do pracy. wszystkim, dla których los i rozwój najmłodszych jest ważny,

Do tej pory została nawiązana współpraca z dwoma wydawnictwami: Wydawnictwem Artystycznym dla Dzieci Czarna Owca oraz  Wydawnictwem Stary Lew. Na ile niepewna sytuacja pozwoli, będzie nawiązywana współpraca także z innymi wydawcami.

Ze sprowadzonych książek zostaną utworzone księgozbiory  w bibliotekach i instytucjach oferujących schronienie i wsparcie uchodźcom z Ukrainy. Dzięki temu będą służyły dłużej i większej grupie dzieci. Mamy nadzieję, że wojna się skończy i część uchodźców wróci do domu, ale zdajemy sobie sprawę, że z powodu zniszczeń wiele rodzin pozostanie w Polsce. Już wcześniej biblioteki planowały zakup książek ze względu na rosnącą grupę Ukraińców mieszkających na stałe w Polsce. W tej chwili potrzeby są zdecydowanie większe i biblioteki publiczne (5 tys. w całej Polsce) same sobie z tym nie poradzą.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/ukrainskieksiazkidladzieci

Będą tam na bieżąco pojawiać się informacje o zbiórce, ale też bezpłatne materiały do pobrania oraz webinary wspierające nauczycieli i animatorów w pracy z dziećmi przy wykorzystaniu książek.

Projekt można wesprzeć, dołączając do zbiórki: https://zrzutka.pl/z/podarujksiazkidzieciomzukrainy

Zbiórka powstała w wyniku inicjatywy Fundacji Metropolia Dzieci oraz osób zaangażowanych bezpośrednio w promocję czytelnictwa w Polsce oraz osoby zaprzyjaźnione, pracujące w innych instytucjach rynku książki.

***

Fundacja Metropolia Dzieci powstała aby pomóc stworzyć przestrzeń publiczną taką, jaką wyobrażają sobie Rodzice. Przyjazną dzieciom i młodzieży. Przestrzeń, w której dzieci są bezpieczne i czują się komfortowo.