Aktualności

fot. Daniel Malak
02.01.2014

Wytłumaczenia - Anders Bodegård

Zapraszamy na internetową premierę szóstego odcinka cyklu "WYTŁUMACZENIA", którego bohaterem jest – obchodzący dziś 70. urodziny – Anders Bodegård, szwedzki tłumacz literatury polskiej i francuskiej.

Z filmu dowiemy się nie tylko o zmaganiach tłumacza z prozą Gombrowicza, ale też jak nazywała go Wisława Szymborska. Widzimy, z jaką pasją Bodegård opowiada o swoim zawodzie, któremu oddał się bez reszty. Adam Zagajewski zdradza długo skrywaną tajemnicę związaną z wpływem rosyjskich łodzi podwodnych na karierę zawodową szwedzkiego tłumacza. Rozmowa z bohaterami filmu została przeprowadzona podczas Gdańskich spotkań Tłumaczy Literatury „Odnalezione w Tłumaczeniu”.

http://www.youtube.com/watch?v=U0Jl1wEbwXc

Anders Bodegård jest szwedzkim tłumaczem literatury polskiej i francuskiej. W jego dorobku znajdują się przekłady polskiej poezji m.in. Zagajewskiego, Szymborskiej i Lipskiej oraz prozy i dramatu m.in. Huelle, Michnika i Gombrowicza („Dziennik", „Trans-Atlantyk", „Iwona księżniczka Burgunda", „Ślub"). Z francuskiego przekłada przede wszystkim dramat i prozę (Racine, Molière, Musset, Rouaud, Houellebecq), jego najnowszym, wybitnym tłumaczeniem jest „Madame Bovary" Flauberta. Był jednym z założycieli Studiów dla tłumaczy literatury Södertörns högskola w Sztokholmie oraz członkiem jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. W 2006 roku otrzymał, przyznawaną przez Instytut Książki, Nagrodę Transatlantyk. Zasiada w Kapitule Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Uwielbia tańczyć oraz śpiewać.

Cykl WYTŁUMACZENIA został zainicjowany w zeszłym roku. Wówczas na zamówienie Instytutu Książki powstało 5 odcinków, którego bohaterami byli polscy tłumacze literatury obcej: prof. Elżbieta Tabakowska, Sława Lisiecka, prof. Jerzy Koch, państwo Śliwowscy oraz Magda Heydel. Filmy dostępne są na kanale YouTube Instytutu. Filmy zostały zrealizowane w ramach projektu PETRA, którego celem są działania na rzecz poprawy sytuacji tłumaczy literackich w Europie.