Aktualności
Wystawa „Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu”. Rzeźby, ilustracje i…książki?
Zwierzyniec Józefa Wilkonia na dobre rozgościł się we wszystkich oddziałach Zamku Królewskiego na Wawelu. W ogrodach królewskich na Wawelu, ogrodzie Zamku Pieskowa Skała oraz w Dworze w Stryszowie – w otoczeniu natury można podziwiać nie tylko rzeźby znakomitego artysty, ale również ilustracje jego autorstwa. A co z książkami?
Józef Wilkoń dał się poznać nie tylko jako malarz i rzeźbiarz, ale przede wszystkim jako ilustrator książek. Z publikacjami, z którymi można łączyć jego nazwisko, można zapoznać się w ramach biblioteki plenerowej towarzyszącej wystawie. Będzie ona dostępna w lipcu i sierpniu, od piątku do niedzieli, we wszystkich trzech lokalizacjach wystawy. Publikacje autorstwa Józefa Wilkonia czekają na miłośników książek. Największych fanów czytelnictwa zapraszamy również na cykl głośnego czytania, który odbywa się w każdy piątek lipca i sierpnia o godzinie 12:00 we wszystkich oddziałach równocześnie. Ta specjalna akcja, organizowana we współpracy z Instytutem Książki oraz kampanią społeczną Instytutu „Mała książka – wielki człowiek” ma na celu promocję czytelnictwa oraz zachęcenie czytelników do spędzenia czasu w plenerze, idealnym miejscu do oddania się lekturze.
Wydarzenia towarzyszące wystawie Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu nie są jedyną ofertą Zamku Królewskiego na Wawelu skierowaną do najmłodszych czytelników. Seria ilustrowanych legend wawelskich pozwoli poznać sekrety Zamku: historię o głowie wawelskiej czy o alchemicznej komnacie. Wawel da się poznać również dzięki poradnikowi dla małych i dużych – Przez Zamek do Domu, gdzie za pomocą zabaw, zadań i ciekawostek domy czytelników być może zmienią się w rezydencję królewską. A dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się nieco więcej o tym, co znajduje się we wnętrzach wawelskiego zamku zaoferować możemy serię aktywnych książek dla dzieci. W tematycznych publikacjach z tego cyklu oprócz kolorowanek, puzzli i specjalnych miejsc na własne kompozycje, czytelnicy poznają tajniki konserwacji zabytków rzemiosła artystycznego czy arrasów, poznają dzieje tkanin zamówionych przez Zygmunta Augusta oraz dzieła znajdujące się na wystawie Sztuka Wschodu. Namioty tureckie.
Całą ofertę można znaleźć na stronie https://waweledukacja.com/2021/07/07/dzieciece-wydawnictwa-wawelskie/
Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu: trzy lokalizacje, jeden karnet i konkurs z nagrodami.
Biblioteka plenerowa towarzysząca wystawie, podobnie jak sama ekspozycja dzieł Józefa Wilkonia, została podzielona na trzy części. Odwiedzenie trzech lokalizacji pozwoli na lepsze poznanie twórczości Józefa Wilkonia a także umożliwi szerszą analizę jego dzieł, które zostały umieszczone w nowych, a jednak znaczących kontekstach. Aby było to możliwe, Zamek Królewski na Wawelu przygotował specjalny karnet umożliwiający odwiedzenie wystawy w trzech lokalizacjach, który można wykorzystać przez cały okres trwania wystawy, aż do 5 września 2021.
Dodatkowo na bilecie znajduje się pytanie konkursowe. Udzielenie poprawnej odpowiedzi na pytanie wymaga nie tylko odwiedzenia wszystkich trzech lokalizacji wystawy, ale również wprawnego oka, a warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie formularza konkursowego. Dla zwycięzców zaplanowano nagrody w formie zestawu gadżetów. Więcej informacji na temat wystawy oraz samego konkursu na stronie: https://wawel.krakow.pl/wystawa-czasowa/zwierzyniec-krolewski-wilkon-na-wawelu
Bilet upoważniający do odwiedzenia wystawy w trzech lokalizacjach:
Ogrody Królewskie Zamku Królewskiego na Wawelu – ogrody Zamku Pieskowa Skała – Dwór w Stryszowie
- bilet normalny – 15 PLN
- bilet ulgowy – 10 PLN
- bilet rodzinny[1] – 45 PLN (przysługuje rodzinie składającej się co najwyżej z dwóch dorosłych osób i czwórki dzieci)