Aktualności

14.12.2022

Wybrano Książkę Reporterską Roku konkursu Grand Press 2022

Książką Reporterską Roku konkursu Grand Press 2022 został „Migot. Z krańca Grenlandii” Ilony Wiśniewskiej. Nagroda Czytelników przypadła książce „Zderzenie czołowe. Historia katastrofy kolejowej pod Szczekocinami” Bartosza Jakubowskiego.

„Ilona Wiśniewska napisała reportaż z krwi i kości, uczestniczący, o wielkich walorach literackich, głęboko humanitarny i społeczny. Książka jest napisana pięknym językiem, rzadko spotykamy reportaż o tak niezwykłym, wręcz uwodzicielskim klimacie, dążący konsekwentnie do zamierzonego celu. Tym celem jest zrozumienie, zbliżenie do sąsiadów ze wspólnego podwórka, które coraz bardziej się kurczy. Żyjemy w czasie niepewności i zagrożenia. Kraniec świata jest ruchomy. Może być o tysiące kilometrów od nas albo za płotem. Innego krańca świata nie będzie” – napisała Małgorzata Szejnert w laudacji poświęconej nagrodzonej książce.

Nagroda dla Książki Reporterskiej Roku konkursu Grand Press 2022 została ustanowiona dwa lata temu. Przyznawana jest przez jury za publikację: o wysokich walorach merytorycznych, warsztatowych oraz językowych; ujawniającą wrażliwość etyczną i społeczną autora/ki przy zachowaniu zasad warsztatu dziennikarskiego; cechującą się pogłębioną analizą rzeczywistości, wykorzystującą wiedzę, dociekliwość i rzetelność autora/ki. W ubiegłym roku Książką Reporterską Roku konkursu Grand Press została „Aborcja jest” Katarzyny Wężyk, a dwa lata temu – „Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz.

Nagrodę przyznało jury w składzie: Roman Kurkiewicz, Weronika Mirowska, Beata Stasińska, Małgorzata Szejnert i Michał Żakowski. Wcześniej jurorzy wyłonili finałową piątkę, w której skład weszły następujące pozycje:

  • „Ballada o śpiącym lwie”, Agata Listoś-Kostrzewa, Wydawnictwo Dowody na Istnienie
  • „Czystka”, Katarzyna Surmiak-Domańska, Wydawnictwo Czarne
  • „Migot. Z krańca Grenlandii”, Ilona Wiśniewska, Wydawnictwo Czarne
  • „Trzy tłumaczki”, Krzysztof Umiński, Wydawnictwo Marginesy
  • „Zderzenie czołowe. Historia katastrofy kolejowej pod Szczekocinami”, Bartosz Jakubowski, Wydawnictwo Krytyki Politycznej

źródło: Press.p