Aktualności

grafika informacyjna
23.02.2024

W Wilnie rozpoczęły się wczoraj targi książki z polskimi akcentami

Około 300 wydawnictw i innych organizacji kulturalnych z Litwy i zagranicy uczestniczy w czterodniowych 24. Wileńskich Targach Książki, które rozpoczęły się w czwartek. W największej takiej imprezie w krajach bałtyckich biorą też udział polscy twórcy. Program targów dotyczący Polski przygotowano we współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie.

„Targi Książki są fantastyczną okazją do promowania literatury polskiej” – zauważyła w rozmowie z PAP Dorota Mamaj, dyrektorka Instytutu Polskiego w Wilnie. „Nie wyobrażam sobie, żeby Instytut nie uczestniczył w tych targach. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, będzie na nich komponent polski” – dodała.

Instytut zaprosił do udziału w wileńskiej imprezie wydawniczej Annę Kamińską, autorkę książki o życiu himalaistki Wandy Rutkowskiej, zatytułowanej „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci”. W ubiegłym roku książka ta została przetłumaczona na język litewski, m.in. z udziałem biblioteki publicznej w Płungianach, gdzie himalaistka się urodziła.

Prezentację książki Kamińskiej uzupełni spotkanie z inną polską himalaistką, Moniką Witkowską. „Będzie to ciekawe spotkanie” – zapowiedziała Mamaj. „Witkowska jest też podróżniczką, żeglarką, pisarką, dziennikarką i przewodniczką wypraw trekkingowych. Swoje życie poświęciła podróżom. Odwiedziła około 180 krajów na wszystkich kontynentach, przy czym większość wypraw to samodzielne wyjazdy z plecakiem” - podkreśliła rozmówczyni PAP.

Instytut, tradycyjnie, przygotował również ofertę dla najmłodszych. W tym roku odbędą się spotkanie i warsztaty z Katarzyną Bogucką, polską ilustratorką. W programie znalazła się budowa „tortu”, wykonanego z różnego rodzaju papierów, kartonów i kolorowych naklejek, co ma zainspirować dzieci do samodzielnego myślenia.

„To wydarzenie wpisuje w nasz program realizowany w Instytucie, polegający na popularyzacji czytelnictwa pod hasłem: Książka - domem mojej wyobraźni” – wyjaśniła Mamaj.

Zaplanowano również prezentację polsko-litewskiego wydania „Fraszek/Niekai” Jana Kochanowskiego. Jest to pierwszy przekład „Fraszek” na język litewski. Zbiór poezji, zawarty w trzech księgach, składa się z 319 utworów opatrzonych wstępem i obszernym komentarzem oraz objaśnieniami nazw. To wydanie, które jest wynikiem współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z Litewskim Instytutem Literatury i Folkloru, zostało uznane za Książkę Roku w kategorii „literatura piękna i eseistyka”. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w niedzielę, w ostatnim dniu targów.

Ogółem, w ciągu czterech dni Wileńskich Targów Książki, zaplanowano ponad 500 wydarzeń – spotkań z litewskimi autorami, a także ponad 20 z zagranicy. Będą to dyskusje, wydarzenia muzyczne i filmowe. Szacuje się, że targi odwiedzi ponad 50 tys. gości.

źródło: PAP, Aleksandra Akińczo 

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna