Aktualności

07.01.2020

W Darłowie odsłonięto ławkę Leopolda Tyrmanda

Ławkę z postacią siedzącego na niej pisarza Leopolda Tyrmanda wykonaną z brązu postawiono w Darłowie (Zachodniopomorskie) przy al. Wojska Polskiego. Pomnik jest podziękowaniem za rozsławienie miasta w świecie - poinformował Leszek Walkiewicz z darłowskiego magistratu.

Rzeźba Leopolda Tylmana wykonana została z brązu. Pisarz w rogowych okularach siedzi po lewej stronie ławki, stanowiącej część pomnika. Po jej prawej stronie jest miejsce dla każdego, kto zechce przysiąść się do autora m.in. dramatu obyczajowego „Siedem dalekich rejsów”, którego akcja dzieje się w powojennym Darłowie. Relief tytułu znajduje się na siedzisku ławki. Cokół z granitu ma formę walizki.

„Pomnik z rzeźbą Tyrmanda jest podziękowaniem za rozsławienie Darłowa w świecie. Tyrmand zostawił wiele śladów w Darłowie i idąc tym tropem, ta ławka ma zainicjować utworzenie szlaku literackiego na trasie turystycznej Darłowa” - poinformował Walkiewicz.

Jak podał autorką projektu rzeźby i cokołu jest Dorota Dziekiewicz-Pilich twórczyni m.in. statuetki Nagrody Muzycznej Fryderyka. „Rzeźbę odlaną metodą traconego wosku wykonano w odlewni artystycznej J. Guzery w Dąbrowie koło Kielc” - poinformował.

Pomnik powstał w ramach realizacji Budżetu Obywatelskiego Darłowa na rok 2019 z inicjatywy radnej Krystyny Różańskiej.

Ławka z postacią Tyrmanda z końcem grudnia 2019 r. stanęła przy al. Wojska Polskiego w Darłowie. „Darłowo w ten sposób zainaugurowało Rok Tyrmandowski” - zaznaczył Walkiewicz.

Leopold Tyrmand, pisarz, autor m.in. „Złego” i „Dziennika 1954” urodził się 100 lat temu - 16 maja 1920 r., w Warszawie. W marcu br. przypada również 35. rocznica jego śmierci. Sejm RP w kwietniu 2019 r. przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda. „Był nie tylko bezlitosnym krytykiem komunizmu, ale także arbitrem warszawskiej elegancji, znawcą i namiętnym propagatorem zakazanego w czasach stalinowskich jazzu (...). W połowie lat sześćdziesiątych zdecydował się na emigrację. Zza oceanu celnie i błyskotliwie analizował system, który zniewalał Europę Środkową i Wschodnią. W pamflecie »Cywilizacja komunizmu« uznał ten ustrój za najgorszą plagę, jaka spotkała ludzkość. W epoce kontrkultury i młodzieżowego buntu Tyrmand był ważnym głosem amerykańskiego konserwatyzmu” - brzmią słowa uchwały.

[źródło: PAP]