Aktualności

13.10.2009

Uwalniamy wiersze!

Edycja 2009 „Wierszy w metrze” dobiegła końca. Przez ostatni miesiąc współczesna poezja europejska prezentowana była w stołecznym metrze. Towarzyszyły temu happeningi, poetycka gra miejska, wystawy, festiwal Spoke'n'Word oraz konkurs „Haiku dla Warszawy”, na który wpłynęło około 800 wierszy. By uczcić zakończenie projektu odbędzie się happening „Uwalniamy wiersze!”, podczas którego wiersze, które podróżowały w wagonikach metra i pojawiały się na stacjach zostaną uwolnione i za pomocą balonów uniosą się w niebo, ponad stolicą. Happening odbędzie się 14 października (środa), o godz. 17.00 na Pl. Defilad (od strony Al. Jerozolimskich, pomiędzy zejściem do stacji Metro Centrum, kolejki Śródmieście i przystanku autobusowego.

Happening odbywa się w ramach projektu „Wiersze w Metrze”, którego druga edycja odbywała się od 15 września do 11 października br. Celem projektu jest popularyzacja współczesnej poezji europejskiej. W inicjatywie bierze udział piętnaście instytutów kultury i ambasad oraz liczni partnerzy. Inspiracją dla Wierszy w Metrze były podobne projekty zorganizowane w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Stuttgarcie i Moskwie, a przede wszystkim zainicjowany w 1986 roku projekt Poems on the Underground, który odbywa się cyklicznie w Londynie.

Głównym celem Wierszy w Metrze jest popularyzacja współczesnej poezji europejskiej poprzez jej prezentację w przestrzeni miejskiej, przede wszystkim w stołecznym metrze. Oprócz wierszy prezentowanych w wagonikach i na stacjach metra, w ramach projektu odbywają się happeningi, wystawy, konkurs Haiku dla Warszawy, poetycka gra miejska (26.09) oraz V Spoke’n’Word Festival połączony z warsztatami slamowymi (10.10). Tegoroczna edycja związana jest z tematem miasta i migracji. Najważniejsze przedsięwzięcia związane z projektem odbędą się w centrum Warszawy (metro, Centrum Sztuki Współczesnej, klub Powiększenie, etc.).

Dalsze informacje znajdują się na stronie: www.wierszewmetrze.eu

Patron Merytoryczny:
Instytut Książki

Organizacja:
Fundacja Cultus

Współorganizacja:
Stowarzyszenie Pociąg do Sztuki

Współpraca:
Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury, EUNIC: Instituto Camões, British Council, Rumuński Instytut Kultury, Instytut Goethego w Warszawie, Szwajcarska Fundacja dla Kultury – ProHelvetia, Ambasada Grecji, Instytut Słowacki, Ambasada Belgii – Przedstawicielstwo Flandrii, Instituto Cervantes - Hiszpański Ośrodek Kultury, Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Szwecji, Duński Instytut Kultury, Ambasada Irlandii.

Partnerzy:
Biuro Kultury m.st. Warszawy, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Sztuki Współczesnej KinoLab, klub Powiększenie, Stołeczne Metro, Zarząd Transportu Miejskiego.

Patroni medialni:
Ströer Infoscreen, TOK FM, TVN Warszawa, Gazeta Wyborcza, Metro.

Sponsorzy:
Sony, Demart

Projekt objęty jest Honorowym Patronatem Prezydent m.st. Warszawy – Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Kontakt dla mediów:
Anna Palonka
koordynator projektu
E-mail: anna.palonka@wierszewmetrze.eu
Tel.: +48 (0) 606 900 060