Aktualności
Tomasz Różycki w ostatnich dniach gościł na Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze. Po spotkaniu w Mexico City pisarz wziął udział w trzech wydarzeniach w ramach imprezy, na której – podobnie jak w zeszłym roku – nie zabrakło Instytutu Książki.
Instytut Książki był obecny na targach w Strefie Praw, w której odbywają się spotkania branżowe. Ponadto na zaproszenie IK w imprezie wziął udział ceniony poeta i prozaik Tomasz Różycki, którego nagradzana powieść „Złodzieje żarówek” w przekładzie Xaviera Farré ukazała się nakładem oficyny Sexto Piso przy wsparciu IK w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.
W niedzielę 1 grudnia autor czytał swoje wiersze w ramach Salón de Poesía. Wydarzenie poprowadziła Maria Fuentes z wydawnictwa poetyckiego Vaso Roto. Podkreśliła, że polska poezja jest dla jej wydawnictwa bardzo ważna; pod jego auspicjami ukazały się przekłady tomów takich jak „Kamień, szron” Ryszarda Krynickiego (w przekładzie Abela Murcii i Katarzyny Moloniewicz) czy „Dwoistość” Julii Hartwig (w przekładzie Antonio Beníteza Burraco i Anna Sobieskiej).
Odbyła się także oficjalna prezentacja „Złodziei żarówek” oraz sesja podpisywania książki przez autora. Słuchacze przyjęli prezentację bardzo ciepło, a po autograf ustawiła się długa kolejka. Wydarzenie odwiedziła Ambasador RP w Meksyku, Agnieszka Frydrychowicz-Tekieli.
W poniedziałek 2 grudnia w ramach Salón de Letras Europeas Tomasz Różycki wziął udział w debacie z Ioaną Pârvulescu (Rumunia) i Dolores Redondo (Hiszpania). Rozmowa dotyczyła m.in. inspiracji, strategii pisania oraz roli literatury w trudnych czasach. W kontekście dzisiejszych czasów, zwłaszcza wojny, Różycki mówił, że choć nie wierzy, żeby literatura była w stanie coś zmienić w skali makro, ale w skali mikro jej rola jest nie do przecenienia.
Ostatnim akcentem pobytu pisarza w Meksyku była wtorkowa (3 grudnia) prezentacja „Złodziei żarówek” na targach.
***
Feria Internacional del Libro de Guadalajara to największe po Frankfurcie targi na świecie. Skierowane są one zarówno do osób z branży, jak i czytelników. Impreza rozpocznie się w niedzielę.
W ubiegłym roku gościem honorowym imprezy była Unia Europejska, a wspólną prezentację koordynowała EEAS, Europejska Służba Działań Zewnętrznych. Polski program przygotował Instytut Książki we współpracy z Ambasadą RP w Meksyku, a wśród gości znaleźli się Witold Szabłowski i Jacek Dukaj.
Targi w Guadalajarze potrwają do 8 grudnia. Gościem honorowym tegorocznej edycji jest Hiszpania.