Aktualności

24.11.2022

To już ostatni tydzień darmowego czytania w ramach akcji Czytaj PL!

Już tylko do 30 listopada potrwa 8. edycja akcji Czytaj PL – największej tego typu inicjatywy w Polsce (a może i na świecie) promującej czytelnictwo! Warto się pospieszyć, bo dzięki niej można za darmo pobrać i przeczytać aż 18 książek. Akcja Czytaj PL została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Instytut Książki jest jej partnerem strategicznym.

Czytaj PL to darmowa wypożyczalnia ebooków i audiobooków dostępna przez cały listopad. W tym roku, dzięki aplikacji Woblink, fani literatury mają możliwość pobrania za darmo aż 18 książek (wszystkich w formie e-booków i niektórych w formie audiobooków). Znajdują się wśród nich tytuły królujące na listach bestsellerów, nagradzane, docenione przez krytyków oraz takie, które podbiły serca czytelników.

Już 14 listopada, na półmetku akcji, wiadomo było, że w tym roku cieszy się ona rekordową popularnością – liczba uczestników była wtedy niemal tak duża, jak w trakcie całej ubiegłorocznej edycji. Mimo to jesteśmy pewni, że informacja o akcji nie dotarła jeszcze do wszystkich potencjalnie zainteresowanych. Dlatego apelujemy – opowiedzcie o niej swoim znajomym! Może oni też lubią albo dopiero polubią czytać?

Równolegle z Czytaj PL ruszyła także zainicjowana przez Instytut Książki akcja „Upoluj swoją książkę”. W przeznaczonej dla uczniów szkół średnich inicjatywie bierze udział ponad 900 szkół z całego kraju i 700 uczniów i uczennic, którzy zostali jej ambasadorami. To właśnie ci ambasadorzy i te ambasadorki czytelnictwa promują nawyk czytania wśród swoich rówieśników. Robią to między innymi dzięki oryginalnym koszulkom zaprojektowanym przez Michała Lobę, na których – obok grafiki – widnieje kod QR, za pośrednictwem którego można ściągnąć w aplikacji Woblink książki udostępnione w ramach akcji. Takie same kody QR są także umieszczone na plakatach zawieszonych w szkołach, które biorą udział w akcji.

Jak dołączyć do akcji Czytaj PL i zyskać darmowy dostęp do 18 książek?

Aby dołączyć do Czytaj PL, należy pobrać aplikację mobilną Woblink z App Store lub Google Play i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Po zeskanowaniu kodu można cieszyć się bezpłatnymi e-bookami i audiobookami z listy 18 dostępnych tytułów.

Książki dostępne w 8. edycji Czytaj PL

W głównej bibliotece akcji Czytaj PL znajdują się:

 1. Kirke, Madeline Miller, tłum. Paweł Korombel, Wydawnictwo Albatros
 2. Samosiejki, Dominika Słowik, Wydawnictwo Literackie
 3. Apartament, Izabela Janiszewska, Wydawnictwo Czwarta Strona
 4. Mortalista, Max Czornyj, Wydawnictwo Filia
 5. Chąśba, Katarzyna Puzyńska, Wydawnictwo Prószyński Media
 6. Demonomachia, Marek Krajewski, Wydawnictwo Znak
 7. The Spanish Love Deception, Elena Armas, tłum. Mateusz Baka, Wydawnictwo Otwarte
 8. Wrony, Petra Dvorakova, tłum. Mirosław Śmigielski, Wydawnictwo Stara Szkoła
 9. Liczby nie kłamią, Vaclav Smil, tłum. Michał Strąkow, Wydawnictwo Insignis
 10. Plac Senacki 6 PM, Vincent V. Severski, Wydawnictwo Czarna Owca
 11. Wiek paradoksów, Natalia Hatalska, Wydawnictwo Znak
 12. Gra w rasy, Przemysław Wielgosz, Wydawnictwo Karakter

Biblioteka dla młodzieży, udostępniona  w ramach „Upoluj swoją książkę”, obejmuje:

 1. Cały ten czas, Hania Czaban, Wydawnictwo We need YA
 2. Stan splątania, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wydawnictwo Literackie
 3. Lore, Alexandra Bracken, tłum. Michał Zacharzewski, Wydawnictwo Jaguar
 4. Siostra gwiazd, Marah Woolf, tłum. Ewa Spirydowicz, Wydawnictwo Jaguar
 5. Szklane ptaki, Katarzyna Zyskowska, Wydawnictwo Znak Literanova
 6. Jak to wyjaśnić?, Kacper Pitala, Wydawnictwo Otwarte

Czytaj PL - największa akcja czytelnicza w Polsce, a może i na świecie

Popularność projektu Czytaj PL rośnie z każdą kolejną edycją. W ubiegłym roku wzięło w nim udział blisko 40 000 czytelniczek i czytelników, którzy wypożyczyli ponad 75 000 książek. Oznacza to, że prawie każdy uczestnik akcji sięgnął po dwie książki! Swoim zasięgiem Czytaj PL objęło 6 kontynentów i było promowane przez 31 miast, 1000 szkół i ponad 1000 ambasadorów!

***

Organizatorzy i Partnerzy:

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Księgarnia Woblink.com

Partner strategiczny: Instytut Książki

Patron medialny: Niestatystyczny.pl

Partner akcji: PocketBook

Wydawcy: Wydawnictwo Albatros, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Czwarta Strona, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Insignis, Wydawnictwo Jaguar, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Wydawnictwo Stara Szkoła, Wydawnictwo We Need YA, Wydawnictwo Znak

Miasta partnerskie akcji to między innymi: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Częstochowa, Gdynia, Katowice, Kielce, Legnica, Lublin, Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Poznań, Radom, Słupsk, Sopot, Szczecin, Tarnów, Toruń, Wrocław, Warszawa, Zamość, Sofia, Nowy Jork, Praga, Bruksela

Miasta Literatury UNESCO biorące udział w akcji: Obidos, Dublin, Nottingham, Lwów, Iowa City, Barcelona, Reykjavik, Seattle

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Upoluj swoją książkę”.