Aktualności

24.11.2022

W niedzielę rozpocznie się XVI. Festiwal Puls Literatury w Łodzi

„Wielka migracja” to hasło nawiązujące do roku romantyzmu polskiego, ale i sytuacji współczesnych uchodźców, które będzie tematem przewodnim XVI Festiwalu Puls Literatury. Wydarzenie organizowane przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich rozpocznie się w niedzielę.

Na program największego święta literackiego w regionie łódzkim złożą się spotkania, panele dyskusyjne, koncerty i rozstrzygnięcia konkursów – w tym Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina na debiutancką książkę poetycką.

Główną atrakcją dla czytelników będzie z pewnością możliwość spotkania znanych i cenionych autorów: Joanny Bator, Filipa Zawady, Piotra Siemiona, Ewy Winnickiej, Ziemowita Szczerka. Wieczorami będzie można posłuchać koncertów offowych zespołów, m.in. Kirszenbaum – duetu łączącego folkowe i rockowe brzmienia z poetyckimi tekstami.

W dniu Jacka Bierezina – czyli w sobotę 3 grudnia – na scenie wystąpią przedstawiciele łódzkiego środowiska literackiego oraz młodzi poeci z całej Polski. Autorzy przeczytają fragmenty swoich książek oraz porozmawiają o obecnych w nich motywach.

W czwartek, 1 grudnia, rozstrzygnięte zostaną konkursy poetyckie, m.in. konkurs Sułkowskiego oraz Zbigniewa Dominiaka, a następnie odbędzie się wyjątkowe jam session, podczas którego twórcy będą mogli zaprezentować swoje utwory do muzyki Marka Kądzieli.

Jak zwykle ważnym punktem programu będzie wręczenie Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima – jednej z najcenniejszych nagród literackich w Polsce, która przyznawana jest za całokształt dokonań literackich.

W tym roku nominowano do niej troje twórców, którzy reprezentują różne gatunki literackie: Jerzego Jarniewicza, Renatę Lis oraz Michała Witkowskiego. Spotkania z nominowanymi odbędą się 2 grudnia.

Laureat zostanie ogłoszony 4 grudnia podczas Gali Nagrody Tuwima w Monopolis, którą uświetni koncert zespołu Opla Stasiuk Trzaska, łączącego nowoczesność z ludowością.

źródło: PAP, Agnieszka Grzelak-Michałowska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna