Aktualności

30.11.2005

Targi NON/FICTION w Moskwie

Czworo polskich autorów wystąpi na targach książki NON/FICTION w Moskwie (30.11 – 4.12. 2005). Organizatorem narodowej prezentacji jest Instytut Książki we współpracy z ambasadą i Instytutem Polskim w Moskwie. Polska jest w tym roku gościem honorowym targów. 

1 grudnia, w ramach Dnia Polskiego z publicznością spotkają się Olga Tokarczuk, Michał Witkowski, Sławomir Shuty i Cezary Wodziński. Tokarczuk będzie promować Prawiek i inne czasy wydany w ubiegłym roku przez wydawnictwo NLO. W najbliższym czasie w Rosji, nakładem wydawnictwa Amfora, ukaże się Zwał.

W tym samym dniu odbędzie się promocja Socjologii Piotra Sztompki, wydanej przez wydawnictwo Logos, przy wsparciu Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego  ©POLAND. O możliwościach dialogu Polski i Rosji poprzez kulturę będą mówić Beata Stasińska z WAB i Cezary Wodziński oraz rosyjscy krytycy. 

Targowy program Dnia Polskiego uzupełnia prezentacja obecności naszej literatury w prestiżowym piśmie literackim „Innostronnaja Literatura” pod wieloznacznym tytułem Polsko-rosyjskie spotkanie pod flagą biało-czerwono-niebieską.  

W Centralnym Domu Artysty w trakcie targów prezentowana będzie, przygotowana przez Instytut Książki, wystawa Literatura polska i rosyjska na plakacie. Pokazuje ona 60 plakatów dokumentujących sceniczne adaptacje dramaturgii rosyjskiej i polskiej w kilkunastu polskich teatrach. Autorami prac są  czołowi polscy graficy, malarze i designerzy. Prezentowane na wystawie plakaty pochodzą z kolekcji Krzysztofa Dydo. 
  
Na polskim stoisku Instytut Książki prezentuje wystawę nowości, książki polskich autorów obecnych na targach oraz tytuły dofinansowane przez  Program Translatorski  ©POLAND. Swoją ofertę pokażą także Bellona, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, PWN, WAB, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie również polska księgarnia.

Targi NON/FICTION mają, w zamierzeniu organizatorów, charakter elitarny. Adresowane są do publiczności wymagającej, interesującej się dobrą literaturą. Obecni są na nich wszyscy liczący się na rosyjskim rynku wydawcy oraz  krytycy i intelektualiści. 

Prezentacja na targach NON/FICTION jest drugim w tym roku spotkaniem rosyjskiej publiczności z polską literaturą. We wrześniu, podczas 18-tych Międzynarodowych Targów Książki Moskwę odwiedzili Dorota Masłowska, Wojciech Kuczok i Jerzy Sosnowski.  

Szczegółowy program polskiej prezentacji na targach NON/FICTION:
 
Polskie stoisko (A5)  

Czwartek, 1 grudnia
Targi Książki Non/Fiction, Centralny Dom Artysty, Krymski Wał 10 (m. Park Kultury/ Oktiabrskaya)

11.30 Prezentacja czasopisma PINAKOTEKA

12.30 Prezentacja Socjologii Piotra Sztompki (Logos 2005). Spotkanie zorganizowane we współpracy z Wydawnictwem LOGOS

13.30 Spotkanie polsko-rosyjskie pod flagą biało-czerwono-niebieską. Literatura polska w „Inostrance”

14.30 Polsko-rosyjski okrągły stół literacki. Moderuje: Irina Prokhorova. Udział biorą: Beata Stasińska, Cezary Wodziński, Borys Dubin, Aleksander Kaminski.

15.30 Spotkanie z autorką: Olga Tokarczuk (Prawiek i inne czasy NLO 2004). Moderacja: Konstantin Milczin

16.30 Spotkanie z autorem: Michał Witkowski (Lubiewo). Moderacja: Aleksander Gavrilov

17.30 Spotkanie z autorem: Sławomir Shuty (Zwał). Moderacja: Alexander Gavrilov


Piątek, 2 grudnia                     

16.00 Olga Tokarczuk: Spotkanie z redakcją„Inostranki”. Redakcja „Inostranki”, ul. Piatnicka 41

Projekt OGI. Potapovskij pereulok д.8/12 стр. 2 (m. Czyste Prudy). 19.00 Spotkanie z Olgą Tokarczuk. Moderacja: Tatiana Izotowa i Ilia Kukulin


Sobota, 3 grudnia

Projekt OGI. Potapovskij pereulok д.8/12 стр. 2 (m. Czyste Prudy). 19.00 Spotkanie z polskimi autorami goszczącymi na targach ksiązki NON/FICTION: Sławomir Shuty, Olga Tokarczuk, Michał Witkowski, Cezary Wodziński. Moderuje: Ksenia Starosielska i Wiktor Chorev