Aktualności

Jakub Małecki i Krzysztof Koehler (fot. Łukasz Jarocki / IK)
10.12.2018

Spotkanie z Jakubem Małeckim otworzyło szkolenie dla moderatorów DKK [relacja i zdjęcia]

Dziś o 19.30 w Hotelu ibis Styles odbyło się spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim, które poprowadził prof. Krzysztof Koehler, historyk literatury i poeta, wicedyrektor Instytutu Książki. Dyskusja dotyczyła warsztatu pisarskiego prozaika, tego, jak to się stało, że twórca jeszcze kilka lat temu znany wyłącznie sympatykom fantastyki został autorem bestsellerowej prozy obyczajowej, i dlaczego porzucił stabilną pracę w bankowości na rzecz pisania.

Prof. Krzysztof Koehler zaczął pytaniami o pisarską kuchnię. Jak Małeckiemu od lat udaje się pisać jedną książkę rocznie? „Pracowałem wiele lat w banku i przyzwyczaiłem się do reżimowego sposobu pracy” – odparł prozaik. Zaznaczył jednak, że w pewnym momencie mogą mu się skończyć pomysły.

Zaskakujące mogą być metody pracy autora Dygotu. Bardzo często pracuje w drodze na spotkania autorskie, zdarza mu się pisać m.in. na stacjach benzynowych.

Małecki opowiadał o swych czytelniczych odkryciach, o tym, jak trafia na swoje lektury, a także o ulubionych polskich pisarzach, wśród których wymienił między innymi Stanisława Lema i Wita Szostaka. Mówił również o negatywnych recenzjach swojej twórczości. „Raz jeden gość tak się po mnie przejechał w radiu, że zastanawiałem się, czy go przypadkiem nie potrąciłem samochodem”.

Wieczór zakończyły pytania od publiczności.

***

We wtorek uczestnicy szkolenia będą mogli wysłuchać wykładów dziennikarza, publicysty i historyka Wojciecha Stanisławskiego (opowie o najciekawszych książkach minionego roku), dziennikarza i krytyka literackiego Marcina Kubego (przybliży najważniejsze zjawiska prozatorskie) i specjalisty z Instytutu Książki Jakuba Pacześniaka (przybliży najważniejsze zjawiska poetyckie).

Ponadto odbędą się dwa wykłady poświęcone promocji klubów i pozyskiwaniu dodatkowych środków na działalność. Ten ostatni poprowadzi Robert Kaźmierczak, samorządowiec, wiceburmistrz Jarocina, były dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania, zaś o promocji klubów opowie Małgorzata Grodzicka, wieloletnia koordynatorka programu Dyskusyjne Kluby Książki w województwie świętokrzyskim. Część wykładowa rozpocznie się o godzinie 8.30.