Aktualności

Polskie stoisko na Salon du Livre, fot. Sophie Bouteiller
20.03.2015

Salon Książki zainaugurowany

Polska Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Komunikacji Republiki Francuskiej Fleur Pellerin, a także Mer Paryża Anne Hidalgo w towarzystwie reprezentantów miast i przedstawicieli polsko-francuskiej dyplomacji i kultury uświetnili ceremonię inauguracji największych targów książki w obszarze języka francuskiego - Salon du livre de Paris. Kraków i Wrocław w roli Gościa Honorowego targów zaprezentują swoje wydawnictwa, autorów, tłumaczy, a także bogaty program spotkań pisarzy polskich z pisarzami i krytykami z Francji. Wspólnie z Instytutem Książki stworzono bogatą ofertę prezentacji literatury i szerzej – kultury polskiej dopasowanej do specyfiki francuskiego rynku książki. Targi potrwają do 23 marca.

Uroczyste otwarcie polskiego stoiska zaszczyciło swoją obecnością wielu przedstawicieli polskiej dyplomacji na czele z Ministrami Kultury Francji i Rzeczpospolitej Polskiej, a także Ambasadorem RP w Paryżu Andrzejem Byrtem. Z wielką satysfakcją obejrzałam stoisko Krakowa i Wrocławia na Salon du livre – mówi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska. - Mamy się czym pochwalić jako kraj i jako kraj literatury. Mam nadzieję, że nasi twórcy dzięki umiejętności pisania o rzeczach z pozoru prostych, ale istotnie podstawowych, dotrą do czytelników francuskiego języka.

Minister Kultury wtóruje dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden: Salon książki w Paryżu to jedno z najważniejszych wydarzeń na świecie. Uzyskanie statusu gościa honorowego to nie jest rzecz łatwa. Targi dbają o własny prestiż i zapraszają kraje i miasta, które mogą ten prestiż wzmocnić. Fakt, że paryski salon chciał mieć Kraków – Miasto Literatury UNESCO, Wrocław – Światową Stolicę Książki UNESCO 2016 i Polskę - jako wydarzenie tegorocznej edycji, samo w sobie jest już powodem do satysfakcji.

Targi Książki w Paryżu łączą promocję czytelnictwa na ogromną skalę z wydarzeniami branżowymi. Rokrocznie targi odwiedza 200 tysięcy czytelników. Swoją ofertę prezentuje przeszło 1200 wydawców, odbywa się około 500 spotkań autorskich z udziałem przedstawicielami 50 krajów. Salon du Livre to jedne z największych targów książki w Europie. Wśród zaproszonych gości pojawili się francuscy wydawcy, przedstawiciele polskiego i francuskiego życia kulturalnego, a także blisko 30 pisarzy z Polski i ze świata – zaproszonych do udziału w programie literackim stoiska: m.in.: Joanna Bator, Daniel Beauvois, Iwona Chmielewska, Norman Davies, Artur Domosławski, Joanna Concejo, Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Zygmunt Miłoszewski, Joanna Olech, Marzena Sowa, Eric-Emmanuel Schmidt, Olga Tokarczuk, Agata Tuszyńska czy Krzysztof Varga. Wielką sensacją otwarcia było pojawienie się na stoisku polskim Romana Polańskiego i Grzegorza Rosinskiego.

Jestem bardzo dumny z tego, że miasta Kraków i Wrocław mogą się prezentować w stolicy Francji. A jestem tym bardziej szczęśliwy, że moje ukochane miasto Kraków, miasto mojego dzieciństwa, może prezentować tutaj właśnie swoją literaturę, literaturę mojego dzieciństwa, na której wyrosłem – powiedział Roman Polański.

Miasta prezentują się w centralnym miejscu pawilonu wystawienniczego w Parc des Expositions przy Porte de Versaille na powierzchni ponad 200 m2. Na pięknie zaprojektowanym stoisku wyeksponowana jest cała literatura polska dostępna w języku francuskim: proza, poezja, albumy, komiksy, książka dziecięca i multimedia. Specjalnie na potrzeby polskiej reprezentacji opublikowano także wspólny katalog: Opowieść o dwóch miastach przygotowany we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Swoje półki mają wydawcy Krakowa i Wrocławia, a także liczne instytucje kultury tych miast.

Te targi to niezwykła okazja do promocji polskiej literatury w świecie, a zarazem podkreślenie roli Krakowa jako miasta literatury UNESCO. Wspólnie z Wrocławiem dzielimy troskę o los polskiej literatury w świecie, zależy nam na wzmocnieniu kontaktów branży wydawniczej z Polski z obszarem francuskojęzycznym, już teraz odczuwamy ogromną siłę wzajemnego zainteresowania - podkreślała Magdalena Sroka – w imieniu Prezydenta Krakowa. Podobnie Wiceprezydent Wrocławia – Anna Szarycz podkreśliła wagę wspólnej prezentacji miast i rolę Krakowa oraz Wrocławia jako liderów życia literackiego w Polsce. Nie bez znaczenia jest kontekst Europejskich Stolic Kultury: dla Krakowa w 2000 r. i dla Wrocławia w roku 2016. Liczymy na to, że Wrocław, przywiązujący tak wielką wagę do swojego wielokulturowego dziedzictwa literatury – będzie godnie pełnił rolę Światowej Stolicy Książki UNESCO w 2016 r.

Polskie stoisko stanie się miejscem wielu interesujących dyskusji wokół polskiej literatury, filmu i teatru. Odbędzie się ponad 30 spotkań, w których udział weźmie przeszło 100 gości. Już dziś, 20 marca, odbędą się pierwsze spotkania w ramach polskiej prezentacji. Dwie znakomite polskie poetki Urszula Kozioł i Ewa Lipska porozmawiają o sile poezji, a Eric-Emmanuel Schmitt w rozmowie z Olgą Tokarczuk zastanowi się nad cienką granicą między fabułą a historią. Krzysztof Varga opowie o miastach: zarówno o ich prowincjonalizmie jak i roli kulturotwórczej, a Jurij Andruchowycz, Norman Davies i Mariusz Szczygieł opowiedzą o miastach jako o… bohaterach literackich. Artur Domosławski i Véronique Patte spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak duży jest wpływ Ryszarda Kapuścińskiego na współczesny reportaż, a Roman Polański zdradzi jak trudna jest dla filmowca adoptowanie literatury na potrzeby filmu. Strategie promocji literackiej obydwu zaproszonych miast zaprezentują także w otwartej rozmowie moderowanej: Robert Piaskowski – koordynator programu Miasto Literatury UNESCO i Irek Grin – Kurator Literacki Biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

To jest święto książki, prawdziwa fiesta, świętowanie literatury na wielką skalę, na południowy, francuski sposób – mówi Olga Tokarczuk. – Celebrujemy tutaj książkę i chciałabym, żebyśmy mogli w Polsce świętować literaturę w podobny sposób.

Organizatorzy polskiej prezentacji:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut Książki
Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016
Krakowskie Biuro Festiwalowe

Organizatorzy:
Syndicat National de L’Édition
Reed Expositions

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.