Aktualności

26.05.2022

Rozpoczynają się Targi Książki w Warszawie

Targi Książki w Warszawie to jedno z największych, corocznych świąt polskiej branży wydawniczej. Tegoroczna edycja potrwa od 26 do 29 czerwca i odbędzie się na Placu Defilad oraz w Pałacu Kultury i Nauki. Weźmie w niej udział ponad 500 wystawców z 13 krajów, a na scenach z publicznością spotka się 800 twórców. 

W tym roku gościem honorowym targów jest Norwegia, dzięki czemu obecnych będzie aż 30 autorów z tego kraju. Patronat honorowy nad największym wydarzeniem literackim w kraju objął Instytut Książki. 

Co istotne dla wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w wydarzeniach towarzyszących targom, wstęp na nie jest bezpłatny. Dodatkowo część wydarzeń dostępna będzie także internautom za pośrednictwem mediów społecznościowych.

W gronie 13 krajów, których reprezentanci pojawią się na Targach Książki w Warszawie znalazły się: Polska, Norwegia, Ukraina, Armenia, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Niemcy, Rumunia, Szwajcaria, Węgry i Wielka Brytania. Motto literackiego wystąpienia honorowego gościa targów, czyli Norwegii, brzmi „Marzenie jest w nas” i pochodzi z wiersza norweskiego poety Olafa H. Hauge’a. W gronie autorów z Norwegii, którzy spotkają się czytelnikami znajdą się m.in.: Jørn Lier Horst, Thomas Enger, Klara Hveberg, Victoria Kielland, Bjørn F. Rørvik, Per Dybvig, Erika Fatland, Torbjørn Færøvik, Nina F. Grünfeld, Kaja Nordengen, Anne Sverdrup-Thygeson. Program obejmuje aż 50 wydarzeń odsłaniających literackie oblicze współczesnej Norwegii, wśród których nie zabraknie zarówno tych przybliżających polskiemu czytelnikowi klasykę norweskiej literatury (choćby tamtejszych Noblistów), jak i współczesne trendy – cenione na całym świecie kryminały czy literaturę dotyczącą ekologii i planety oraz najbardziej palących problemów dzisiejszego norweskiego społeczeństwa. Literacki program Norwegii na Targach organizowany jest przez biuro NORLA (Norwegian Literature Abroad) w ścisłej współpracy z Ambasadą Królestwa Norwegii w Warszawie.

Kolejnym krajem, który będzie mocno obecny na tegorocznych Targach Książki w Warszawie jest oczywiście Ukraina. Fundacja Historia i Kultura, będąca organizatorem Targów, zaprosiła wydawców i autorów z tego kraju, oferując im zarówno bezpłatne, narodowe stoisko, jak również znaczące miejsce w programie. Publiczność zgromadzona na targach będzie mogła spotkać się z takimi ukraińskimi autorkami, jak Oksana Zabużko (pisarka wygłosi wykład inauguracyjny podczas oficjalnego otwarcia Targów), Wiktoria Amelina, Tamara Duda, Lubow Jakymczuk i Kateryna Kałytko.

Ważnych literackich nazwisk będzie podczas tegorocznych Targów Książki w Warszawie więcej niż dałoby się wymienić w jednej zapowiedzi. Jedną z największych gwiazd imprezy z pewnością będzie Douglas Stuart, autor powieści „Shuggie Bain”, będącej jednym z najgłośniejszych i najbardziej intrygujących debiutów literackich ostatnich lat. Wśród poczytnych polskich autorów, z którymi będzie można spotkać się podczas Targów znajdą się m.in.: Radek Rak, Magdalena Grzebałkowska, Łukasz Orbitowski, Mariusz Szczygieł, Sylwia Chutnik, Wojciech Chmielarz czy Anna Gacek. Z pełnym programem Targów Książki w Warszawie można zapoznać się na stronie internetowej https://targiksiazkiwarszawa.pl/

Jednocześnie z Targami odbędą się znane i lubiane przez publiczność imprezy towarzyszące, takie jak Festiwal Kryminalna Warszawa, Festiwal Komiksowa Warszawa i Festiwal Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki”.

***

Instytut Książki, który objął Targi Książki w Warszawie honorowym patronatem również przygotował w tym roku bogaty program. Oprócz stoiska prezentującego nasze wydawnictwa, przy okazji tegorocznej edycji organizujemy dwa panele dyskusyjne, współorganizujemy Kolektywne Stoisko Niszowych Wydawców (organizowane przez Polską Izbę Książki i dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego), a także współdziałamy z Norwegią, gościem honorowym targów, oraz Ukraińskim Instytutem Książki. Wszystkie nasze działania będzie można śledzić na FB i YouTubie Instytutu.

Panele Instytutu Książki na Targach Książki w Warszawie:

Czwartek, 26 maja godzina 15:00 - 15:55, Scena C
O polskim czytaniu i nieczytaniu – w poszukiwaniu nieoczywistych odpowiedzi na fundamentalne pytania

Pytania dotyczące czytania i nieczytania Polaków powracają w debacie publicznej niczym bumerang. Najczęściej pojawią się w kwietniu przy okazji publikacji przez Bibliotekę Narodową kolejnego raportu dotyczącego poziomu czytelnictwa w naszym kraju. Opinia publiczna komentuje wyniki zwykle wyświechtanymi sloganami: „szkoła zabija czytelnictwo”, „młodzi wolą Netflixa”, „państwo nic nie robi” czy „Polacy są gorsi”. A może warto głębiej zastanowić się nad społecznymi, ekonomicznymi czy rynkowymi przyczynami takiego stanu rzeczy, które nie dotyczą tylko Polski, a mają charter globalny. Może odpowiedzi na te pytania wcale nie są takie oczywiste...  

Paneliści:

dr hab. Roman Chymkowski – socjolog i antropolog kultury, autor m.in. monografii „Nietożsamości. Tillion, Fanon, Bourdieu, Derrida i dylematy dekolonizacji", pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Bibliotece Narodowej, gdzie kieruje Pracownią Badań Czytelnictwa.

Maciej Wośko – dziennikarz, redaktor naczelny miesięcznika „Gazeta Bankowa” i portalu wGospodarce.pl. Poza tematyką związaną bezpośrednio z dziennikarstwem i mediami, interesuje się fenomenem socialmediów i nowych mediów, a także działalnością organizacji pozarządowych i kierunkami rozwoju społecznej odpowiedzialności biznesu.

Tomasz Kołodziejczak – polski pisarz science fiction i fantasy oraz wydawca, publicysta i redaktor w mediach związanych z fantastyką, komiksem i grami. Dyrektor działów komiksów i gier w wydawnictwie Story House Egmont.

Robert Kaźmierczak - zastępca dyrektora Instytutu Książki ds. Administracyjno-finansowych, samorządowiec, były wiceburmistrz Jarocina i dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Prowadzący:

Dariusz Kawa – polonista, kulturoznawca, menadżer kultury, w latach 2014-2019 związany z Fundacją im. Maurycego Mochnackiego, w której odpowiadał m.in. za projekty z zakresu promocji literatury najnowszej oraz edukacji literackiej. Od 2016 r. związany z Instytutem Książki, w którym obecnie pełni funkcję Kierownika Działu Krajowego.

Piątek, 27 maja godzina: 13:00 - 13:55, Scena główna A
Ukraińska książka w Polsce – potrzeby, współpraca, perspektywy

Choć w obliczu wojny może wydawać się, że książki nie są rzeczą pierwszej potrzeby, to jednak ich terapeutyczna moc jest nam dziś bardzo potrzebna. Czytanie to poczucie bezpieczeństwa i normalności, to chwila wytchnienia i oderwania się od świata, który niesie niepokój, to ostoja naszego języka, kultury i dziedzictwa. Podczas panelu porozmawiamy o wielkim zapotrzebowaniu na książki w języku ukraińskim, działaniach wspierających ukraiński rynek wydawniczy i uchodźców przebywających w Polsce, a także o perspektywach dalszej współpracy różnych podmiotów polskiego i ukraińskiego rynku książki.

Paneliści:

Oleksandra Koval – Dyrektor Ukraińskiego Instytutu Książki, w latach 1995-2018 prezes ukraińskiej organizacji pozarządowej „Forum Wydawców", współzałożycielka Ukraińskiego Stowarzyszenia Wydawców i Księgarzy. Autorka licznych artykułów i esejów na temat czytelnictwa, wydawania i dystrybucji książek.

Svitlana Feldman – Dyrektorka i współzałożycielka wydawnictwa ASSA, z 30-letnim doświadczeniem w branży książkowej. Wydaje książki dla dzieci i młodzieży. Ukończyła studia techniczne na Politechnice Charkowskiej i managerskie na The Open University (OU) Business School.

Anna Gruszecka – Dyrektor Biblioteki Raczyńskich od r. 2014, absolwentka historii UAM; ukończyła studia podyplomowe w zakresie administracji – zarządzania i organizacji WSB oraz w zakresie bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na UW. Wcześniej przez kilkanaście lat dziennikarka zajmująca się tematyką kultury i historii. Inicjatorka i koordynatorka społecznej akcji „Zapal znicz pamięci".

Dariusz Jaworski – dziennikarz, publicysta, nauczyciel akademicki, wydawca, menadżer kultury. W latach 2012-2014 zastępca Prezydenta Miasta Poznania ds. oświaty, kultury i sportu. Wykładał m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz w Wyższej  Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Od 2016 r. Dyrektor Instytutu Książki.

Prowadząca:

Gabriela Dul – polonistka, menadżerka kultury, biblioterapeutka. Od siedmiu lat związana z Instytutem Książki, gdzie realizuje projekty bookstartowe w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” i upowszechnia czytelnictwo wśród dzieci i ich rodziców.