Aktualności

Projekt muralu w Nowej Soli, mat. Urząd Miejski w Nowej Soli
06.10.2021

Powstanie mural inspirowany twórczością J. Korczaka

W Nowej Soli (Lubuskie) na ścianie szczytowej jednej kamienic za kilka tygodni powstanie mural pod nazwą „Sen Maciusia”. Będzie on ilustracją do książki dla dzieci, zainspirowaną postaciami stworzonymi przez Janusza Korczaka oraz atmosferą panującą w jego książkach.

Pomysłodawcami powstania muralu są nauczyciele-terapeuci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (SOSW). Kamienica, na której powstanie dzieło, sąsiaduje z tym ośrodkiem. Tematyką muralu zaproponowanego przez członków Stowarzyszenia działającego na rzecz SOSW „Radość” była idea myśli korczakowskiej.

„Wybór nie był przypadkowy, ponieważ ściana, na której ma powstać mural sąsiaduje ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno–Wychowawczym, którego patronem jest Janusz Korczak. Janusz Korczak był lekarzem, pedagogiem, pisarzem, publicystą i działaczem społecznym, lecz przede wszystkim był badaczem świata dzieci” – powiedziała Małgorzata Górna z SOSW.

Jak wskazali pomysłodawcy muralu, wśród utworów Korczaka skierowanych do dzieci warto wspomnieć "Króla Maciusia Pierwszego", który będzie bohaterem muralu. W swoich utworach, jak i codziennej pracy opiekuńczo-wychowawczej, Korczak domagał się szacunku dla niewiedzy dziecka i jego niepowodzeń. Podkreślał, że dziecko ma także prawo do wspomnień, słodkich tajemnic i marzeń.

Postać Króla Maciusia, która znajdzie się na dużych rozmiarów muralu, będzie odwołaniem do książkowego bohatera, jak również przedstawieniem jak ważny w życiu jest okres dzieciństwa i jak bardzo trzeba dzieci szanować. Mural będzie miał bajkowy charakter i estetykę. Kolory i narracja mają przywodzić na myśl sen dziecka.

Postać Janusza Korczaka również została dyskretnie wkomponowana w projekt. Na muralu znajdą się też jedne z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Nowej Soli, m.in. krasnal Soluś (największy krasnal na świecie wpisany do księgi rekordów Guinnessa) oraz kościół pw. św. Antoniego w centrum miasta.

Wykonanie muralu sfinansuje Urząd Miejski w Nowej Soli.

Źródło informacji: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna