Aktualności

grafika promująca słuchowisko
21.12.2017

"Pomroka" - ostatnie słuchowisko z cyklu "Do ucha”

Już 26 grudnia 2017 r. o godzinie 21.05 w Radiu Kraków będzie można wysłuchać kolejnego, ostatniego już słuchowiska z cyklu „Do ucha” (do tej pory zrealizowane i wyemitowane zostały audycje poświęcone twórczości W. Szymborskiej, Z. Herberta, E. Tkaczyszyna-Dyckiego).

Na zakończenie cyklu czeka słuchaczy spotkanie z poezją noblisty. Tekst inspirowany życiem i twórczością Czesława Miłosza pt. "Pomroka" napisał poeta Krzysztof Siwczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Miłosza. W rolę Poety i jego Muzy wcielą się Radek Krzyżowski - aktor Teatru Starego i Dominika Bednarczyk - aktorka Teatru im. Słowackiego.

- To ciekawy i nieoczywisty tekst - mówił podczas nagrań Radek Krzyżowski, a Dominika Bednarczyk podkreśliła, że Miłosz zawsze był dla niej jednym z najważniejszych poetów. "Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w projekcie. Absolutnie ufam też tandemowi Olgi Brzezińskiej i Tomka Cyza - to gwarant jakości. Do tego tekst poety Siwczyka, wspaniała poezja Miłosza, oddech, możliwość fajnej współpracy" - podkreślała aktorka. "Mamy tutaj do czynienia z pewnego rodzaju fantazją Krzysztofa Siwczyka. Cały scenariusz jest jakimś hipotetycznym spotkaniem Miłosza z jego muzą, partnerką, ponadczasową towarzyszką. To taka matrioszka, poeta w poecie" - dodał Krzyżowski. 

Słuchowisko wyreżyserował Tomasz Cyz, realizacji radiowej dokonał Wojciech Gruszka. Premiera słuchowiska o Miłoszu w drugi dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia o 21.05.

Cykl słuchowisk spotkał się z pozytywną reakcją środowiska i recenzentów: "Słuchowiska Radia Kraków to próba przekucia życia i twórczości najwybitniejszych polskich poetów na rzeczywistość radiową. Jest w nich to, co najważniejsze tak w poezji, jak i w radiu - wrażliwość na słowo, jego dźwięczność, warstwy znaczeń" - podkreśla Łukasz Gazur, szef działu kultura "Dziennika Polskiego".  

"Zakończyliśmy nagrania słuchowisk z cyklu "Do ucha". Wszystko jeszcze jest bardzo świeże, a my nadal rozpaleni. Na gorąco mogę powiedzieć, że to była niezwykła praca i współpraca. Powstały cztery wyjątkowe produkcje - wyjątkowe przede wszystkim przez to, że poetyckie, a poezja potrafi bezwzględnie wymykać się próbom zamknięcia w formie dramaturgicznej. Wyjątkowe także przez grono twórców: autorów oryginalnych scenariuszy, kompozytorów, reżyserów i aktorów. Każdy dołożył do tej wielobarwnej mozaiki niepowtarzalny element. Teraz oddajemy efekt naszej pracy słuchaczom przekonani, że słuchowiska sprawią, że poezja Szymborskiej, Herberta, Miłosza i Tkaczyszyna Dyckiego będzie im jeszcze długo dźwięczeć w uszach. A my zabieramy się do dalszej pracy - przed nami otwarte kalendarze na 2018 rok i stos poetyckich książek autorów, którym chcemy oddać pokłon w kolejnych odsłonach cyklu "Do ucha". Zdradzę tylko tyle, że usłyszymy więcej poezji kobiet na gościnnej i przyjaznej antenie Radia Kraków" - podsumowuje Olga Brzezińska. (na podstawie: Radio Kraków)

-----------------------

Informujemy, iż podczas Świąt Bożego Narodzenia Radio Kraków wyemituje powtórnie archiwalne odcinki cyklu "Do ucha":

25.12.2017, godz. 14.05 - słuchowisko poświęcone twórczości W. Szymborskiej
25.12.2017, godz. 19.05 - słuchowisko poświęcone twórczości Z. Herberta
26.12.2017, godz. 17.05 - słuchowisko poświęcone twórczości E. Tkaczyszyna-Dyckiego