Aktualności

05.03.2018

Polska półka – Polish Bookshelf Project

Do brytyjskich bibliotek trafi wkrótce ponad tysiąc egzemplarzy książek polskich autorów. Odbędzie się to w ramach projektu „Polska półka – Polish Bookshelf Project”, realizowanego przez Instytut Książki, Ambasadę RP w oraz Instytut Polski w Londynie we współpracy z Stowarzyszeniem Literka, European Welfare Association oraz Polską Macierzą Szkolną. Inicjatywa związana jest z obchodami stulecia odzyskania niepodległości oraz jubileuszem 250 lat dyplomacji polsko-brytyjskiej.

Wśród książek znajdą się przede wszystkim pozycje w języku angielskim: zarówno klasyka polskiej beletrystyki, jak i literatura popularna, a także literatura faktu i książki dla dzieci.  Wybrane pozycje będą dostępne również w języku polskim. Łatwa dostępność i zróżnicowanie tytułów pozwala liczyć na to, że każdy z odwiedzających bibliotekę czytelników będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

Uroczysta inauguracja projektu połączona z przekazaniem książek odbędzie się 9 marca o godz. 15:30 w Kensington Central Library w Londynie. Udział w wydarzeniu weźmie burmistrz Kensington i Chelsea Marie-Therese Rossi.

W najbliższych miesiącach egzemplarze trafią także do innych bibliotek publicznych, takich jak Paddington Library i Uxbridge Library w Londynie oraz Norfolk and Norwich Millennium Library w Norwich. W planach jest poszerzanie projektu o kolejne placówki w całym kraju, a także organizacja wydarzeń towarzyszących w lokalnych bibliotekach.