Aktualności

10.09.2009

Polska na Forum Wydawców we Lwowie

Odbywające się każdego roku we wrześniu Forum Wydawców we Lwowie (10-13 września 2009) to najważniejsze targi książki na Ukrainie. Co roku prezentują się na nich wszyscy ukraińscy wydawcy, a na towarzyszący targom festiwal literacki przyjeżdżają do Lwowa pisarze, dziennikarze i literaci. W 2008 roku Forum Wydawców zgromadziło 850 wystawców, w tym roku ich liczba jest taka sama. Targi odwiedziło ok. 60 tys. osób.

Przez cztery wrześniowe dni we lwowskich teatrach, księgarniach i kawiarniach toczą się literackie dyskusje między stale dopisującą publicznością a międzynarodowymi gośćmi festiwalu. Stałym punktem programu stały się już wieczory autorskie z udziałem pisarzy z Niemiec, Austrii, Rosji, Białorusi, Litwy, Łotwy oraz Polski.

Instytut Książki jest uczestnikiem Forum Wydawców we Lwowie od roku 2004 – Roku Polskiego na Ukrainie. Wówczas Polska, jako gość honorowy, zaprezentowała się we Lwowie na dużym narodowym stoisku z udziałem polskich wydawców. Na zorganizowane z tej okazji liczne wieczory autorskie przyjechało kilkunastu polskich autorów.

Od tej pory Instytut Książki co roku organizuje we Lwowie stoisko informacyjne, zaopatrując ukraińskich wydawców i tłumaczy w materiały na temat polskiego rynku książki, nowości wydawniczych, możliwości dofinansowania tłumaczeń polskiej literatury, programów stypendialnych i wizyt studyjnych w Polsce. Głównym tematem tegorocznej prezentacji jest dziesięciolecie Programu Translatorskiego ©POLAND. Jednymi z najczęstszych beneficjentów tego programu są właśnie wydawcy z Ukrainy.

Specjalnym gościem Forum Wydawców będzie Adam Michnik, który przyjedzie na Ukrainę na zaproszenie Instytutu Książki, Ambasady RP w Kijowie oraz wydawnictwa Duch i Litera. Podczas wieczorów autorskich w Czerniowcach, Iwano-Frankowsku i Lwowie, Adam Michnik będzie prezentował wybór esejów "W poszukiwaniu wolności" (Duch i Litera, Kijów 2009), w wyborze i tłumaczeniu Andrija Pawłyszyna.

Targi lwowskie będą w tym roku gościć również innych polskich autorów, tj. świetnie znanych już ukraińskim czytelnikom, Olgę Tokarczuk i Marka Krajewskiego oraz debiutujących przed lwowską publicznością Martę Syrwid i Marcina Cecko.

Program spotkań z Adamem Michnikiem:

8 września - Czerniowce
Godz. 18:00

Prezentacja książek "W poszukiwaniu wolności" Adama Michnika i "Rozmowy z katem" Kazimierza Moczarskiego
Prowadzenie: Oleksandr Bojczenko
Z udziałem Olesia Herasyma
Miejsce: Dom Kultury, ul. Szepetiwska, 5

10 września – Iwano-Frankowsk
Godz. 18:00

Prezentacja książki "W poszukiwaniu wolności" Adama Michnika
Prowadzenie: Oleksandr Bojczenko
Z udziałem Oleksandry Hnatiuk (Ambasada RP w Kijowie) i Marcina Wojciechowskiego (GW)
Miejsce: Księgarnia Je, adres ul. Nezależnosti 31

11 września - Lwów
Godz. 16.00

Prezentacja książek "W poszukiwaniu wolności" Adama Michnika i "Rozmowy z katem" Kazimierza Moczarskiego.
Prowadzenie: Oleksandra Hnatiuk
Z udziałem Oleksandra Bojczenki, Olesia Herasyma i Andrija Pawlyszyna
Miejsce: Teatr im. Łesia Kurbasa, ul. Kurbasa 3