Aktualności

14.09.2021

Poczta Polska wyemitowała znaczek z okazji setnych urodzin Stanisława Lema

W niedzielę, 12 września br., Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy, kopertę FDC i datownik emisji „100. rocznica urodzin Stanisława Lema”.  

Autor projektu, Bożydar Grozdew, przedstawił na znaczku fotografię portretową ukazującą bohatera najnowszej emisji – wybitnego pisarza, futurologa i filozofa, Stanisława Lema. Zdjęcie widniejące na walorze zostało wykonane w 1973 r. aparatem Bolesława Lutosławskiego. Arkusz znaczków został wydany w poszukiwanej przez filatelistów, rzadkiej formie tête-bêche, czyli odwróconych znaczków jeden w stosunku do drugiego.

Koperta FDC (pierwszego dnia obiegu) prezentuje futurystyczne miasto oraz przelatujące nad nim stalówki od pióra, co oddaje ducha twórczości pisarza.

– Stanisław Lem to postać rozpoznawalna na całym świecie. Książki tego wybitnego futurologa i fantasty przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano w imponującym nakładzie 30 milionów egzemplarzy. Niebanalność i nowatorstwo dzieł Lema znajduje odzwierciedlenie na naszych walorach, wydanych w futurystycznej i nieco przewrotnej konwencji. Wierzymy, że ze względu na niewielki nakład oraz wyjątkowość projekt, znaczek z pewnością przypadnie do gustu filatelistom oraz miłośnikom spuścizny pisarskiej Stanisława Lema – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Stanisław Lem był wybitnym pisarzem, który w swoich dziełach poruszał głównie tematy związane z techniką i nauką, starając się określić miejsce człowieka we Wszechświecie. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Jego najbardziej znane książki to: „Solaris”, „Astronauci” oraz „Bajki robotów”.

– Rok 2021 został ogłoszony przez Sejm RP, Rokiem Stanisława Lema. 12 września 2021 r. pisarz obchodziłby 100. rocznicę urodzin. Z tej okazji Poczta Polska uhonorowała  najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Tym samym Stanisław Lem poszerzył grono wybitnych Polaków w kolekcji znaczków pocztowych – zaznaczył Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Poczta Polska, oddając hołd niezwykłej twórczości Stanisława Lema, nie poprzestaje na wprowadzeniu do obiegu 12 września br. znaczka pocztowego i koperty FDC. Już wkrótce zaprezentowany zostanie dodatkowy walor filatelistyczny w formie tzw. nowodruku, zawierającego elementy widoczne jedynie w świetle UV.

[źródło: Poczta Polska]