Aktualności

03.12.2012

Pilch na liście The Best Fiction of 2012

Amerykański magazyn "Kirkus Review" po raz kolejny docenił prozę Jerzego Pilcha umieszczając "Moje pierwsze samobójstwo" na liście The Best Fiction of 2012. Na liście 100 najlepszych publikacji tego roku Jerzy Pilch występuje w doborowym towarzystwie Hilary Mantel, Mario Vargasa Llosy czy Alice Munro.

Książka Jerzego Pilcha w tłumaczeniu prof. Davida Fricka ukazała się w USA w kwietniu 2012 roku nakładem Open Letter. Recenzenci podkreślają, że "trudno jest oddać charakter bujnej, ekscentrycznej, ale wspaniałej prozy polskiego pisarza, który stosuje klasyczne literackie triki, przebijając powagę swych tematów ukłuciami ironii". 

Choć znalezienie się na liście The Best Fiction jest niewątpliwym sukcesem zarówno pisarza jak i tłumacza, Pilch podchodzi do tego wyróżnienia z charakterystycznym dla siebie dystansem: - Mój fart polega na tym, że przy nieprzekładalności mojej prozy trafiłem na wyjątkowego tłumacza. David Frick to człowiek dość osobliwy. Profesor Berkeley, który prowadzi ze studentami warsztaty translatorskie, na angielski tłumaczy rozmaite rzeczy, np. XVII-wieczne protestacje kierowane do sądu w Wilnie – mówi Pilch w wywiadzie dla Gazety Wyborczej. - (…) Rankingi - proszę bardzo, ale jak Frick mówi: "Przeczytałem, koniecznie muszę przetłumaczyć" - to naprawdę jest coś...

"Moje pierwsze samobójstwo" to już czwarta książka Pilcha wydana na amerykańskim rynku i druga, którą doceniło "Kirkus Reviews". W 2010 roku na liście znalazło się "Tysiąc spokojnych miast", również w tłumaczeniu Davida Fricka.

Pełna lista The Best Fiction of 2012 dostępna jest na stronie Kirkus Review.

źródło: culture.pl