Aktualności
Nagrodzie Literackiej GDYNIA po raz pierwszy w tym roku towarzyszy festiwal Miasto Słowa. W ramach imprezy trwającej od 27 sierpnia do 2 września odbędą się spotkania z autorami nominowanymi do nagrody i jej laureatami, warsztaty, akcje miejskie i panele dyskusyjne nawiązujące do wątków pojawiających się w tytułach walczących o Kostki Literackie.
Wśród gości festiwalu znaleźli się cenini polscy autorzy, w tym Jerzy Pilch, Eustachy Rylski, Jacek Dukaj, Łukasz Orbitowski czy Olga Drenda. Z Czech przyjedzie Petra Hůlová, a Pablopavo i Ludziki zagrają w Gdyni koncert.
Festiwal Miasto Słowa to cykl wydarzeń literackich, który towarzyszy Nagrodzie Literackiej GDYNIA. Dlaczego? Dlatego, że była taka potrzeba. Nagroda Literacka GDYNIA jest uznawana za jedną z najważniejszych i najpoważniejszych w Polsce, ale jej skutkiem ubocznym, jak najbardziej pożądanym i zamierzonym, jest ciągły wzrost zainteresowania literaturą. Festiwal Miasto Słowa jest właśnie odpowiedzią na wzmożone apetyty czytelnicze gdynian i odwiedzających ją turystów
– mówi rzecznik prasowy festiwalu i Nagrody Literackiej GDYNIA Szymon Kloska.
Najważniejszym i niezbywalnym elementem festiwalu są spotkania z nominowanymi i laureatami Nagrody GDYNIA. To doskonały probierz tego, co dziś w polszczyźnie najważniejsze, to literacka latarnia morska, która wskazuje drogę tym, którzy nie mają czasu, by samemu przebić się przez gąszcz nowości czy recenzenckich rekomendacji. To rola nie do przecenienia, bo przecież czasu brakuje nam wszystkim. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Spotkań i wydarzeń będzie dużo więcej. I tak w tym roku będziemy gościć znamienitych polskich prozaików, w tym Jerzego Pilcha i Eustachego Rylskiego, którzy opowiedzą o swoich nowych książkach. Będą też panele dyskusyjne nawiązujące do wątków pojawiających się w nominowanych tytułach. Wśród nich spotkanie poświęcone nowej literaturze czeskiej „Czeska zmiana warty. O starej i nowej prozie z Czech” z udziałem Petry Hůlovej, autorki nominowanej „Macochy” i tłumaczek: Julii Różewicz i Agaty Wróbel, a także rozważania o sztuce eseju, która to sztuka jest w Gdyni doceniana jak chyba nigdzie indziej – opowiadać o niej będą: Olga Drenda, Paweł Mościcki i Marcin Wicha. Dalej, rozmowa o blokowiskach i ich literackich emanacjach z Beatą Chomątowską, Salcią Hałas i Moniką Milewską oraz debata o tym, co dzieje się gdzieś pomiędzy muzyką a literaturą, a debatować będą: Dorota Masłowska, Paweł Sołtys i Jerzy Jarniewicz. Aż wreszcie opowieść o literaturze postpapierowej z udziałem Jacka Dukaja i Łukasza Orbitowskiego.
Nagroda Literacka GDYNIA to znakomita promocja polskiej literatury, ceniona zarówno przez krytyków, jak i przez samych autorów. Od samego początku – a to już 13 lat –o tym, które książki zostaną nominowane, a następnie wyróżnione, decyduje niezależna kapituła. Za jej decyzjami, o czym jestem przekonany, stoi tylko piękno i odkrywczość naszej poezji, prozy, eseju i przekładu. Kilka lat temu stworzyliśmy festiwal Miasto Słowa, w tym roku jego bogaty program będzie towarzyszył tradycyjnym wydarzeniom Nagrody, gali a przede wszystkim spotkaniom z nominowanymi i laureatami. Wszystko to po to, by móc opowiadać mieszkańcom o naszej Nagrodzie i zachęcać ich do czytania najlepszej literatury
– mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Nagroda Literacka GDYNIA jest wydarzeniem kojarzonym przede wszystkim z czytelnikiem dorosłym. Dlatego też w tym roku organizatorzy postanowili stworzyć wspólnie z Biblioteką Gdynia pasmo dla najmłodszych.
Dopełnieniem programu literackiego jest program filmowy, który po raz pierwszy będzie towarzyszył nagrodzie. Wybrano filmy dokumentalne – wiele z nich będzie miało w Gdyni swoją premierę – które uzupełniają i poszerzają tematy spotkań z autorami i osadzają je w światowym kontekście. Jeśli spotkania z nominowanymi eseistami to i film-esej o osobistym muzeum noblisty Orhana Pamuka, jeśli poezja – to i niezwykle odważna „Poetka z Arabii” na ekranie. Będzie o blokowiskach polskich i brazylijskich, peryferiach naszych i francuskich oraz o maszynach do pisania, o sprawach ważnych, ale też o niczym. Projekcje odbędą się w Gdyńskim Centrum Filmowym.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Odpłatne są jedynie projekcje filmowe (11 zł). Na warsztaty obowiązują zapisy i limit miejsc.
Szczegółowy program dostępny na: