Aktualności

fot. materiały biblioteki
29.09.2021

Otwarcie wyremontowanego oraz przebudowanego obiektu Biblioteki Biecz [relacja i zdjęcia]

6 września odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanego oraz przebudowanego obiektu Biblioteki Biecz i Urzędu Miejskiego w Bieczu. Koszt inwestycji wyniósł 4,2 mln zł, a przedsięwzięcie zostało dofinansowane na niespełna 2 mln zł w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020”. Operatorem priorytetu jest Instytut Książki.

Po symbolicznym przecięciu wstęgi, wnętrza biblioteki oraz biura Urzędu Miejskiego zostały poświęcone przez Księdza Dziekana, proboszcza Parafii pw. Bożego Ciała. W uroczystości uczestniczyli dostojni goście, władze samorządowe wszystkich szczebli z wicewojewodą Józefem Leśniakiem na czele, wicedyrektor Instytutu Książki – prof. Krzysztof Koelher, przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Sączu, proboszczowie bieckich parafii i lokalne władze. Środowisko bibliotekarskie reprezentowane było przez dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oraz dyrektorów małopolskich i podkarpackich bibliotek. W uroczystości wzięła też udział przewodnicząca Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Okręg Małopolski oraz była przewodnicząca SBP, obecna redaktor naczelna czasopisma „Bibliotekarz” Elżbieta Stefańczyk. Do biblioteki przybyli dyrektorzy miejscowych i zamiejscowych instytucji kultury, a także dyrektorzy placówek oświatowych i instytucji działających na terenie Biecza. Nie zabrakło także osób czynnie zaangażowanych w realizację inwestycji projektantów i wykonawców.

Na ręce gospodarzy wpłynęły liczne listy gratulacyjne wyrażające słowa uznania dla zwieńczonej inwestycji. Słowa podziękowania od wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. dr. hab.  Piotra Glińskiego odczytał prof. Krzysztof Koelher.  Zostały odczytane również listy gratulacyjne od Barbary Bartuś, posłanki na Sejm RP, i  dyrektora Biblioteki Narodowej dr. Tomasza Makowskiego.

Oficjalną część rozpoczął burmistrz Biecza, który zapoznał gości ze zrealizowaną inwestycją remontu i rozbudowy Biblioteki i Urzędu Miejskiego, a dyrektor biblioteki w prezentacji Biblioteka wczoraj i dziś przedstawiła historię związaną z siedzibą biblioteki. Po wystąpieniach gości, podziękowaniach dla osób czynnie biorących udział w realizowanym przedsięwzięciu, krótkim wystąpieniu na temat historii bieckich Żydów odbył się minikoncert krakowskiego zespołu Legend of Kazimierz. Uroczystość zakończył spacer po bibliotece gości, którzy zachwycali się pięknymi, nowoczesnymi i funkcjonalnymi wnętrzami.

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z biblioteki: