Aktualności
20 września poznaliśmy laureatów Nagrody Václava Buriana, organizowanej przez Muzeum Sztuki w Ołomuńcu/Triennale SEFO oraz Czeskie Radio Ołomuniec. Laur w kategorii poezja przypadł Ondřejowi Maclowi, Krzysztof Siwczyk otrzymał nagrodę publiczności, a Martin Pollack został uhonorowany za wkład w dialog środkowoeuropejski.
Odpowiedzialność za wybór współczesnych tekstów z Czech, Polski, Słowacji i Niemiec tradycyjnie spoczywała na międzynarodowym jury, w skład którego wchodzili Petr Borkovec, Leszek Engelking, Lena Dorn, Ján Gavura oraz Tomáš Tichák. W kategorii poezja nominowani byli: Sibylla Vričić Hausmann (1979), poetka i pisarka z Lipska; Silvia Kaščáková (1976) poetka, tłumaczka i autorka tekstów muzyki klasycznej, gospel i popularnej z Rużomberka, Ondřej Macl (1989), poeta, tłumacz, krytyk literacki, performer i aktor z Pragi, i wreszcie Krzysztof Siwczyk (1977), poeta, eseista, recenzent literacki, felietonista i aktor filmowy z Gliwic na Górnym Śląsku.
Nagrodę za wkład w dialog środkowoeuropejski w dziedzinie kultury otrzymał austriacki slawista, dziennikarz, tłumacz i pisarz Martin Pollack (1949), wybitny znawca wschodnioeuropejskiej przestrzeni kulturowej XX wieku.
Finał Nagrody Václava Buriana, co roku organizowany przez Komitet Nagrody Václava Buriana, nawiązuje do działalności kulturalnej ołomunieckiego dziennikarza, polonisty i poety Václava Buriana (1959-2014). Międzynarodowe jury, złożone z fachowców, nominuje czwórkę poetek i poetów z Polski, Słowacji, Czech i niemieckojęzycznych krajów europejskich. O ich poezji dyskutuje się publicznie podczas finałowej imprezy, po czym następuje tajny akt wyboru zwycięzcy.
Pierwszym laureatem w kategorii Za poezję został w 2016 roku czeski poeta Milan Děžinský, a nagrodę w kategorii Za wkład w dziedzinie kultury w dialog środkowoeuropejski odebrał polski bohemista, tłumacz i publicysta Aleksander Kaczorowski.