Aktualności

04.02.2021

Ośmiu autorów nominowanych do literackiej nagrody Kazaneckiego

Ośmiu autorów, pisarzy i poetów, zostało nominowanych do tegorocznej 30. nagrody literackiej prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego - poinformowały w środę władze miasta. Laureatów poznamy w maju.

Nagroda Kazaneckiego jest przyznawana żyjącym twórcom związanym ze środowiskiem artystycznym Białegostoku lub tym, którzy pochodzą z tego miasta, albo ich twórczość jest związana z miastem i regionem i których książki wydano w Białymstoku.

Nabór odbywał się w dwóch kategoriach: na najlepszą książkę spośród wszystkich gatunków literackich (z wykluczeniem antologii, opracowań, publikacji naukowych i albumów) oraz na najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku.

W tym roku do nagrody zgłoszono 50 pozycji w dwóch kategoriach. W środę - jak informuje białostocki magistrat - kapituła nagrody ogłosiła nominacje: trzy książki (autorami jednej z nich jest dwóch pisarzy) oraz cztery debiuty poetyckie.

W kategorii najlepsza książka roku nominowano: „Pod słońcem” Julii Fiedorczuk, „Spis treści” Piotra Janickiego i Adama Kaczanowskiego oraz „Kruchość. Sonetti a corona” Krystyny Koneckiej.

Natomiast w kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku nominowano: „Boję się o ostatnią kobietę” Joanny Bociąg, „Bosorka” Katarzyny Szwedy, „Parkingi podziemne jako miasta spotkań” Aleksandra Trojanowskiego oraz „Kwiaty Rozłączki” Aleksandry Wstecz.

Wręczenie nagrody planowane jest w maju.

Laureatów tegorocznej nagrody poznamy na gali 27 marca.

W poprzednich latach nagradzani zostali m.in. Mira Łuksza, Anna Kamińska, Aneta Prymaka-Oniszk, Krzysztof Gedroyć, Ignacy Karpowicz, Jan Leończuk, Edward Redliński, Katarzyna Ewa Zdanowicz, Anna Sołbut, Krzysztof Czyżewski, Piotr Janicki.

Patron nagrody Wiesław Kazanecki (1939-89), poeta, prozaik i publicysta debiutował w 1959 roku. Zbiór wierszy pt. „Kamień na kamieniu” ukazał się w 1964 r. Prawdziwym sukcesem poety okazał się jednak dopiero wydany w 1969 r. tomik „Portret z nagonką”. Krytycy pisali wówczas, że jego wiersze były „świadectwem zmagania się współczesnego poety z zachłanną rzeczywistością, która dawno utraciła swój wymiar etyczny”. Pośmiertnie ukazały się m.in. jego „Poezje wybrane”, „List na srebrne wesele”, „Wiersze ostatnie”.

źródło: PAP, Sylwia Wieczeryńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna