Aktualności

Angielskie wydanie
25.03.2014

"New York Times" o polskich kryminałach

Polskie kryminały mają szanse zdobyć rzesze fanów na całym świecie, mimo dominacji na międzynarodowym rynku literatury kryminalnej autorów z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Skandynawii - tak optymistyczny pogląd przedstawia Ginanne Brownell na łamach dziennika "New York Times" (z 19 marca 2014) w artykule „Move Over Scandinavian Noir, Here Comes the Polish Gumshoe″.

Pisze w nim o polskiej literaturze kryminalnej i jej autorach. Pojawiają się m.in. nazwiska naszych największych gwiazd gatunku, czyli Marka Krajewskiego, Marcina Wrońskiego, Zygmunta Miłoszewskiego, Mariusza Czubaja, Joanny Jodełki, Małgorzaty Fugiel-Kuźmińskiej i Michała Kuźmińskiego, Joanny Chmielewskiej, ale także autorów kojarzonych z inną literaturą, jak chociażby Olgi Tokarczuk, Joanny Bator i Michała Witkowskiego, którzy w ostatnim czasie coraz częściej biorą się za pisanie kryminałów. 

Ginanne Brownell opisuje, jak rozwijał się w Polsce ten gatunek literacki, a także co zadecydowało o tak dużym sukcesie kryminałów na rodzimym rynku i rosnącym zainteresowaniu za granicą. Polskie kryminały z powodzeniem wydawane są już m.in. we Francji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Izraelu i Turcji. Tym, co je wyróżnia, stwierdza autorka, to między innymi tło historyczne, czyli burzliwe dzieje Polski XX wieku. Ale zdaniem Zygmunta Miłoszewskiego, który wypowiada się na łamach dziennika, to, co najbardziej przemawia do zachodnich czytelników, to obraz współczesnego społeczeństwa przedstawiony w powieści. Kim jesteśmy, w co wierzymy, o czym marzymy i co nas niepokoi - to największa tajemnica do odkrycia w tych książkach.