Aktualności

26.07.2018

Najgorętsza Książka Lata TVP Kultura

Każdego roku TVP Kultura wybiera 10 książek, spośród których tylko jedna ma szansę zostać Najgorętszą Książką Lata. czas głosowania mija 16 sierpnia 2018 r., a zwycięska książka zostanie ogłoszona 19 sierpnia podczas festiwalu Literacki Sopot.

Głosować można na stronie www.najgoretszaksiazkalata2018.tvp.pl. Wśród nominowanych książek znalazły się:

1. „Bajka na końcu świata” Marcin Podolec, Kultura Gniewu

Świat po wielkim wybuchu to zdecydowanie nie jest najlepsze miejsce dla dziewczynki i psa. Jeśli już jednak mamy tam dziewczynkę i psa, pozostaje nam trzymać kciuki za powodzenie ich wyprawy!

2. „Pochód duchów” Jan Polkowski, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

Najnowszy zbiór wierszy poety, o którym Stanisław Barańczak powiedział kiedyś, że „ma nieprzepartą chęć mówienia prawdy”.

3. „Inni ludzie” Dorota Masłowska, Wydawnictwo Literackie

Miasto zatrute smogiem i pogardą, drogie auta, tanie relacje, wysokie aspiracje i najniższe pobudki. Z potoków hiphopowej nawijki wyłania się zarazem poetycka i wulgarna, zabawna i mroczna wizja współczesnej Warszawy.

4. „Północ i Południe” Marek A. Cichocki, Fundacja św. Mikołaja

Zbiór esejów, które łączy pytanie o ideowe korzenie polskiej wspólnoty, jej sens i miejsce w Europie.

5. „Nieprzysiadalność. Autobiografia” Rafał Księżyk/Marcin Świetlicki, Wydawnictwo Literackie

Marcin Świetlicki — jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, który z sukcesem łączy dwa pola działań: literaturę i muzykę — w obszernej autobiograficznej rozmowie z Rafałem Księżykiem, mistrzem wywiadu rzeki.

6. „Opowiadania bizarne” Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie

Zbiór dziesięciu zaskakujących i nieprzewidywalnych opowiadań pełnych groteski, czarnego humoru, fantastyki i grozy, zmieniających spojrzenie na otaczającą rzeczywistość.

7. „Imigranci wracają do domu” Wojciech Kudyba, PIW

Historia człowieka, który odzyskując pamięć i wspomnienia zepchnięte w podświadomość odkrywa na nowo swoją tożsamość i miejsca na świecie.

8. „Pogrom 1905” Wacław Holewiński, Zysk i s-ka

Powieść odkrywająca mało znane wydarzenia z polskiej historii, na tle których rozgrywają się szemrane interesy warszawskiego półświatka, afery kryminalne, zamachy i romanse.

9. „Komeda. Osobiste życie jazzu” Magdalena Grzebałkowska, ZNAK

Biografia Krzysztof Komedy i poruszający portret pokolenia, dla którego muzyka była całym życiem oraz przepustką do sławy i upragnionego, zachodniego świata.

10. „Jak zawsze” Zygmunt Miłoszewski, W.A.B

Pełna humoru opowieść o tym, czy potrafimy wykorzystać drugą szansę i oszukać los – zabawa w historię alternatywną i ćwiczenie praktyczne z powiedzenia „gdyby młodość wiedziała, gdyby starość mogła”.

[źródło: wirtualnywydawca.pl, TVP Kultura]