Aktualności
Każdego roku TVP Kultura wybiera 10 książek, spośród których tylko jedna ma szansę zostać Najgorętszą Książką Lata. czas głosowania mija 16 sierpnia 2018 r., a zwycięska książka zostanie ogłoszona 19 sierpnia podczas festiwalu Literacki Sopot.
Głosować można na stronie www.najgoretszaksiazkalata2018.tvp.pl. Wśród nominowanych książek znalazły się:
1. „Bajka na końcu świata” Marcin Podolec, Kultura Gniewu
Świat po wielkim wybuchu to zdecydowanie nie jest najlepsze miejsce dla dziewczynki i psa. Jeśli już jednak mamy tam dziewczynkę i psa, pozostaje nam trzymać kciuki za powodzenie ich wyprawy!
2. „Pochód duchów” Jan Polkowski, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
Najnowszy zbiór wierszy poety, o którym Stanisław Barańczak powiedział kiedyś, że „ma nieprzepartą chęć mówienia prawdy”.
3. „Inni ludzie” Dorota Masłowska, Wydawnictwo Literackie
Miasto zatrute smogiem i pogardą, drogie auta, tanie relacje, wysokie aspiracje i najniższe pobudki. Z potoków hiphopowej nawijki wyłania się zarazem poetycka i wulgarna, zabawna i mroczna wizja współczesnej Warszawy.
4. „Północ i Południe” Marek A. Cichocki, Fundacja św. Mikołaja
Zbiór esejów, które łączy pytanie o ideowe korzenie polskiej wspólnoty, jej sens i miejsce w Europie.
5. „Nieprzysiadalność. Autobiografia” Rafał Księżyk/Marcin Świetlicki, Wydawnictwo Literackie
Marcin Świetlicki — jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, który z sukcesem łączy dwa pola działań: literaturę i muzykę — w obszernej autobiograficznej rozmowie z Rafałem Księżykiem, mistrzem wywiadu rzeki.
6. „Opowiadania bizarne” Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie
Zbiór dziesięciu zaskakujących i nieprzewidywalnych opowiadań pełnych groteski, czarnego humoru, fantastyki i grozy, zmieniających spojrzenie na otaczającą rzeczywistość.
7. „Imigranci wracają do domu” Wojciech Kudyba, PIW
Historia człowieka, który odzyskując pamięć i wspomnienia zepchnięte w podświadomość odkrywa na nowo swoją tożsamość i miejsca na świecie.
8. „Pogrom 1905” Wacław Holewiński, Zysk i s-ka
Powieść odkrywająca mało znane wydarzenia z polskiej historii, na tle których rozgrywają się szemrane interesy warszawskiego półświatka, afery kryminalne, zamachy i romanse.
9. „Komeda. Osobiste życie jazzu” Magdalena Grzebałkowska, ZNAK
Biografia Krzysztof Komedy i poruszający portret pokolenia, dla którego muzyka była całym życiem oraz przepustką do sławy i upragnionego, zachodniego świata.
10. „Jak zawsze” Zygmunt Miłoszewski, W.A.B
Pełna humoru opowieść o tym, czy potrafimy wykorzystać drugą szansę i oszukać los – zabawa w historię alternatywną i ćwiczenie praktyczne z powiedzenia „gdyby młodość wiedziała, gdyby starość mogła”.
[źródło: wirtualnywydawca.pl, TVP Kultura]