Aktualności

29.07.2020

Nagrody prezydenta Białegostoku 23 sierpnia

Laureaci nagród prezydenta Białegostoku: literackiej Kazaneckiego oraz artystycznej zostaną ogłoszeni 23 sierpnia - poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Co roku Literacka Nagroda prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego wręczana jest w marcu, a Artystyczna Nagroda prezydenta Białegostoku podczas Dni Miasta w czerwcu. „Tym razem zupełnie inaczej, to oczywiście konsekwencja epidemii koronawirusa” - powiedział Truskolaski podczas konferencji.

Zapowiedział, że w tym roku wręczenie obu nagród będzie połączone, a laureatów poznamy podczas wydarzenia w ramach festiwalu „Wschód Kultury/Inny Wymiar” 23 sierpnia.

Literacka nagroda zostanie wręczona po raz 29., przyznawana jest pisarzom żyjącym, twórcom związanym ze środowiskiem artystycznym Białegostoku lub tym, którzy pochodzą z tego miasta, albo ich twórczość jest związana z miastem i regionem i których książki wydano w Białymstoku. Jak mówił Truskolaski, w tym roku nadesłano ponad 70 zgłoszeń. Kapituła konkursowa nominowała ośmioro autorów.

W kategorii najlepsza książka roku powalczy: „Wędrowny zakład fotograficzny” Agnieszki Pajączkowskiej, „Wszystkojedność” Grzegorza Sobaszka i „Dropie” Natalki Suszczyńskiej.

W nowej kategorii, która przyznawana jest od tego roku, na najlepszy ogólnopolski debiut poetycki nominację otrzymały: „Środki transportu” Magdaleny Kicińskiej, „Transparty” Niny Manel, „Czarny organizm” Juliusza Pielichowskiego, „Wtracenie” Przemysława Suchaneckiego i „Godzina wychowawcza” Tomasza Ważnego.

Natomiast nagroda artystyczna zostanie wręczona po raz 27. Jak mówił Truskolaski, wniosków o przyznanie tej nagrody wpłynęło 14: siedem w kategorii artystycznej, po dwie w kategorii organizatorskiej i ochrony dziedzictwa, a trzy w kategorii upowszechniania kultury. Dodał, że w tym roku ze względu na epidemię nie powołano kapituły nagrody, a zwycięzców po konsultacjach wskaże prezydent miasta.

Wręczenie nagród odbędzie się w kinie Forum; uświetni je koncert Kuby Badacha. Wręczenie ma być transmitowane online.

źródło: PAP, Sylwia Wieczeryńska