Aktualności

Andrzej Chyra, fot. Bogdan Kuc/Instytut Książki
27.10.2015

Nagrody miesięcznika "Teatr"

W poniedziałek, 26 października w Klubie Komediowym w Warszawie wręczone zostały nagrody miesięcznika „Teatr”. 

Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2014/2015 przyznano Andrzejowi Chyrze za reżyserię opery Pawła Mykietyna „Czarodziejska góra” według powieści Thomasa Manna z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i scenografią Mirosława Bałki, koprodukcji Festiwalu Malta, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Programu 2 Polskiego Radia i Opery Bałtyckiej. Nagroda przyznawana jest od 1976 roku.

Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora sezonu teatralnego 2014/2015 otrzymała Halina Rasiakówna za rolę Mai Auersberger w „Wycince/Holzfällen” Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz Juliuszi Chrząstowskiu za rolę Orcia w „nie-boskiej komedii. WSZYSTKO POWIEM BOGU!!!” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Nagroda przyznawana jest od 1984 roku. Stworzona została przy okazji XXIV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu.

Nagrodą Specjalną „Teatru” uhonorowano Pawła Mykietyna twórcę opery „Czarodziejska góra” i muzyki do spektakli teatralnych.
 
Nagrody przyznało jury w składzie: Jacek Cieślak, Łukasz Drewniak, Jacek Kopciński (przewodniczący), Jolanta Kowalska, Wojciech Majcherek, Kalina Zalewska.

Miesięcznik „Teatr” to najstarsze – obok „Twórczości” – polskie pismo kulturalne. Regularnie ukazuje się od 1946 roku i niezmiennie zajmuje się krytyką teatralną. Od 2010 roku jego wydawcą jest Instytut Książki.
 

Więcej informacji: http://www.teatr-pismo.pl/nagrody-teatru/