Aktualności

05.12.2011

Miłosz na Sorbonie

8 grudnia na paryskiej Sorbonie rozpocznie się trzydniowa konferencja "Miłosz, dialogue des cultures" ("Miłosz, dialog kultur"), która zgromadzi referentów z Polski, Francji, USA, Litwy oraz Belgii. Celem konferencji jest nie tylko zaprezentowanie w Paryżu postaci i dorobku noblisty, refleksja nad jego twórczością oraz ukazanie recepcji jego idei na całym świecie, ale również dyskusja nad stanem dzisiejszej kultury Zachodu.

Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Kultury Polskiej na Sorbonie, ktory przygotował również kilka innych ciekawych propozycji dla francuskiej publiczności związanych z kończącym się Rokiem Czesława Miłosza. 

W poniedziałek, 12 grudnia odbędzie się wykład seminaryjny "Jak Miłosz współpracował ze swoim wydawcą", który poprowadzi Jerzy Illg, redaktor naczelny wydawnictwa Znak, które jest wydawcą większości utworów Miłosza i wielu książek o Miłoszu.

Do 16 grudnia oglądać można wystawę "Czesław Miłosz, Prix Nobel de littérature 1980" ("Czesław Miłosz - Laureat literackiej nagrody Nobla 1980") przedstawiającą wiersze poety i wypowiedzi Josifa Brodskiego, Witolda Gombrowicza, Tomasa Venclovy, Seamusa Heaneya, Wisławy Szymborskiej na temat noblisty. Materiałem ikonograficznym do wystawy są fotografie Czesława Miłosza wykonane przez artystę fotografika Macieja Billewicza w 1981 roku, podczas pierwszej, po 30 latach, wizyty poety Polsce. Kustoszem wystawy jest Jolanta Pol z warszawskiego Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Otwarciu wystawy, 2 grudnia, towarzyszył wieczór poetycki. 

Miejsca wydarzeń:

Wystawa:
Wielki Amfiteatr - hall główny, Centre de Malesherbes, Université Paris-Sorbonne, 108, bd Malesherbes 75017 Paris

Konferencja:
8 grudnia 2011
Salle des Actes, Université Paris-Sorbonne
wejście 54, rue Saint-Jacques lub 1, rue Victor Cousin, 75005 Paris
9 grudnia 2011
Auditorium de l'INALCO
65, rue des Grands Moulins, 75013 PARIS
10 grudnia 2011
Salle des Actes, Université Paris-Sorbonne
wejście 54, rue Saint-Jacques lub 1, rue Victor Cousin , 75005 Paris
 
Wykład seminaryjny:
Centre de Malesherbes, sala 28, Université Paris-Sorbonne, 108, bd Malesherbes 75017 Paris
     
Wszystkie wydarzenia odbywają się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce i Ministerstwa Kultury i Komunikacji we Francji.