Aktualności

08.12.2011

Anna Bikont z European Book Prize

Francuskie wydanie książki "My z Jedwabnego" Anny Bikont zostało uhonorowane w środę tegoroczną nagrodą literacką European Book Prize, przyznawaną pod patronatem europejskich socjalistów w Parlamencie Europejskim.

Książka ta, wydana we Francji w 2010 r. pod tytułem "Le Crime et le Silence: Jedwabne 1941, la memoire d'un pogrom dans la Pologne d'aujourd'hui", została nagrodzona w kategorii esej przez jury pod przewodnictwem brytyjskiego pisarza Juliana Barnesa.

"My z Jedwabnego" (polskie wydanie 2004 r., wydawnictwo Prószyński i S-ka) to efekt czterech lat pracy reporterskiej dziennikarki, która dociera do świadków zbrodni w Jedwabnem, weryfikuje wspomnienia, szuka dokumentów sprzed kilkudziesięciu lat, notuje wypowiedzi historyków i polemiki prasowe.

Francuski tytuł książki można przetłumaczyć jako: "Zbrodnia i cisza: Jedwabne 1941, pamięć o pogromie w dzisiejszej Polsce". Opublikowało ją wydawnictwo Denoel. Autorką przekładu jest Anna Hurwic. Bikont wygrała z Paolo Rumizem z Włoch nominowanym w tej samej kategorii za książkę "Aux frontieres de l'Europe".

W dziedzinie literatury pięknej uhonorowano Niemca Maxima Leo za powieść "Haltet euer Herz bereit: Eine ostdeutsche Familiengeschichte".

Nazwiska laureatów zostały ogłoszone podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim, z udziałem przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso i przewodniczącego PE Jerzego Buzka. Gościem był także były premier Tadeusz Mazowiecki.

Celem dorocznej nagrody jest promowanie wartości europejskich oraz wiedzy o krajach UE. Przyznaje ją jury złożone z kilkunastu dziennikarzy z różnych krajów UE - stałych korespondentów w Brukseli. W 2011 roku członkiem jury jest m.in. Tomasz Bielecki z "Gazety Wyborczej". Laureaci otrzymują po 10 tys. euro.

W 2009 r. laureatem European Book Prize był Mariusz Szczygieł za książkę "Gottland" - wybór reportaży poświęconych Czechom. (PAP)