Aktualności

31.03.2023

„Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi... w rok” z nominacją do niemieckiej nagrody

Wsparty przez Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND przekład książki „Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi... w rok” Bartłomieja Ignaciuka i Agaty Loth-Ignaciuk otrzymał nominację do prestiżowej niemieckiej nagrody Arbeitskreis für Jugendliteratur.

Arbeitskreis für Jugendliteratur to jedna z najważniejszych nagród w Niemczech, które przyznawane są twórcom literatury dziecięcej i młodzieżowej. Książkę, której tytuł w przekładzie na język niemiecki brzmi „Ins ewige Eis! Nordpol und Südpol in einem Jahr”, wydała oficyna Gerstenberg Verlag. Na język niemiecki przełożyła ją Dorothea Traupe. Nominację przyznano w kategorii „książka populalrnonaukowa”.

Książka utrzymana w konwencji graficznego reportażu opowiada historię Marka Kamińskiego, czyli pierwszego człowieka, który zdobył dwa bieguny Ziemi w ciągu jednego roku. Z racji oryginalnej formy, dzieło Agaty Loth-Ignaciuk i Bartłomieja Ignaciuka jest adresowane do szerokiego grona adresatów – z pewnością nadaje się dla młodszych czytelników, ale nie powinna znudzić także tych dorosłych. Książka jest w pewnym sensie drugą częścią cyklu. W pierwszej, zatytułowanej „Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem”, dwójka autorów opowiedziała o kajakowych wyprawach Aleksandra Doby przez Atlantyk.

Agata Loth-Ignaciuk jest autorką kilku książek dla dzieci, która najbardziej interesuje się ekologią – to właśnie „zielone” tematy na ogół stara się ona przybliżać niedorosłym czytelnikom. Bartłomiej Ignaciuk jest nie tylko malarzem i ilustratorem, ale także reżyserem, który ma na koncie ponad sto reklam, seriale i jeden film pełnometrażowy.